eTwinning 2021-2022, What is water?

• Water Cycle StoryBoard and Animation

Water Cycle StoryBoardΟι μαθητές/τριες της Γ' τάξης (Σχ. Έτος 2021-2022) δημιούργησαν με το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου LibreOffice Writer το Story Board για τον Κύκλο του Νερού, ενώ οι μαθητές/τριες της Δ΄τάξης (Σχ. Έτος 2021-2022) δημιούργησαν με το Scratch τα αντίστοιχα animation. Η εργασία έγινε στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning "What is water?". Η αρχική ιδέα ήταν να δημιουργηθεί ένα έντυπο εικονογραφημένο σεναρίο, το οποίο θα περιέχει και τα αντίστοιχα QR codes για τα κινούμενα σχέδια (animation), ώστε με ένα κινητό ή tablet να επαυξάνεται και να υπάρχει η μετάβαση από το Story Board στο animation. Το έργο μας συμμετείχε στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 12 & 13 Μαΐου 2022. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)

Water Cycle Song

Οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης (σχ.έτος 2021-2022), στο μάθημα των Αγγλικών και στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning "What is water?", έμαθαν και τραγούδησαν το τραγούδι "Water Cycle" και δημιούργησαν μάσκες "σταγόνα νερού".Επιπλέον δημιούργησαν το Water Cycle Wheel και έπαιξαν guessing games.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τζούμα Αικατερίνη, ΠΕ06

Στέλνουμε επιστολές στους συμμαθητές μας στη Λιθουανία

Επικοινωνία των μαθητών/τριών της Δ' τάξης (σχ. έτος 2021-2022) του Σχολείου μας με τους συμμαθητές τους στη Λιθουανία στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning "What is water?".

"Σας στέλνουμε αυτές τις επιστολές για να επικοινωνήσουμε, να γνωριστούμε καλύτερα και να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες για το περιβαλλοντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζετε στην περιοχή σας. Αλήθεια, τι συμβαίνει στην πόλη σας; Τι προβλήματα αντιμετωπίζετε και γιατί έχει μολυνθεί τόσο πολύ το νερό στην περιοχή σας; Υπάρχουν απόβλητα εργοστασίων; Ποιές είναι οι πηγές ρύπανσης; Εσείς στο σχολείο διοργανώνετε εκδηλώσεις που να ευαισθητοποιείτε την τοπική κοινωνία για περιβαλλοντικά ζητήματα; Τοπικοί φορείς δραστηριοποιούνται σε αυτόν τον τομέα; Θα θέλαμε να μάθουμε τα νέα σας και θα ήταν χαρά μας να μας στείλετε και εσείς τις δικές σας επιστολές για να δούμε πώς γράφετε στη γλώσσα σας, ποια είναι τα περιβαλλοντικά προβλήματα και ποιες λύσεις προτείνετε για να βελτιωθεί η ποιότητα του περιβάλλοντος στη γειτονιά σας."

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

• Οι μαθητές της Δ' αυτοπαρουσιάζονται

Οι μαθητές της Δ' αυτοπαρουσιάζονταιΟι μαθητές/τριες της Δ' τάξης (Σχ. Έτος 2021-2022), χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα παρουσιάσεων LibreOffice Impress, παρουσιάζουν τον εαυτό τους, τα ενδιαφέροντά τους και το αγαπημένο τους φαγητό. Η εργασία έγινε στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning "What is water?".

Αρχικά, κάθε μαθητής/τρια δημιούργησε το δικό του άβαταρ με το online εργαλείο https://avatarmaker.com/ Στη συνέχεια, δημιούργησε την αυτοπαρουσίασή του εμπλουτίζοντάς την με στοιχεία animation προσθέτοντας εφέ κίνησης στα συννεφάκια και στις εικόνες. Στο τέλος έγινε η ηχογράφηση και ενσωνατώθηκε στην τελική συνολική παρουσίαση.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86), Τζούμα Αικατερίνη (ΠΕ06)

Φροντίζω το περιβάλλον, Τάξη Δ', 2021-2022

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:Τσιούρη Ελευθερία