Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

«Ο κύκλος των φίλων»

Α', Β'  τάξεων
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των μαθητών σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο μέσω ποικίλων δραστηριοτήτων (βιωματικά παιχνίδια, δραματοποίηση, αφήγηση παραμυθιών, ζωγραφική, κατασκευές, μουσική κ.α.).

Τεχνοτροπώντας με έργα

Όμιλος «Εικαστικό Εργαστήρι»
Δ' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

«Η τέχνη είναι ένας δρόμος προς την ελευθερία, τη διαδικασία απελευθέρωσης του ανθρώπινου πνεύματος, γεγονός που είναι ο πραγματικός και ο υπέρτατος στόχος κάθε διαπαιδαγώγησης». (E. Cassirer).

Όμιλος Δημοσιογραφίας «1οΤυπία»

Ε' τάξη
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Λάμπρου Αντιγόνη, Παπαδοπούλου Κυριακή

Σκοπός του ομίλου είναι, μέσω της επαφής με τη μεθοδολογία της σύγχρονης ιστορικής έρευνας, να καλλιεργηθεί ο κοινωνικός και ιστορικός γραμματισμός των μαθητών και πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές να αναπτύξουν ερευνητικές, επικοινωνιακές και κοινωνικές δεξιότητες.

AlbumDeJeunesse

Όμιλος «Γαλλική Λογοτεχνία & Πολιτισμός»

Ε' & ΣΤ' τάξεων
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τζακώστα Ζαμπέτα

Σκοπός του Ομίλου είναι η εισαγωγή και η εκπαιδευτική χρήση των Album de Jeunesse για την ανάπτυξη επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών στην γαλλική γλώσσα. Πρόκειται για μικρά λογοτεχνικά έργα που μέσα από συναρπαστικά κείμενα εμπλουτισμένα με εικόνες αγγίζουν συναισθηματικά, κεντρίζουν την περιέργεια, αναπτύσσουν τη φαντασία και προκαλούν την επιθυμία για γνώση.

informatics

Όμιλος Πληροφορικής/Ρομποτικής «Παίζω και προγραμματίζω»

Ε' & ΣΤ' τάξεων
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικος: Νικολού Αγγελική, ΠΕ19

Μάθετε να προγραμματίζετε | Προγραμματίστε για να μάθετε

Μαθητές που αγαπούν τη δημιουργία κατασκευών καλούνται να συνεργαστούν με δημιουργική διάθεση και εφευρετικότητα, προκειμένου να εξοικειωθούν με έννοιες όπως ηλεκτρισμός, μηχανική, ηλεκτρονικά, αυτοματισμοί, μικροελεγκτές και προγραμματισμός.

dancing kids

Όμιλος Παραδοσιακών Χορών
Β', Γ' τάξεις
Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Δούλης Μάριος

Ο όμιλος δημιουργήθηκε για να καλύψει -στο μέτρο του δυνατού- το κενό πού έχει δημιουργηθεί, στις σύγχρονες κοινωνίες, ανάμεσα στον παραδοσιακό τρόπο ζωής των προηγούμενων γενεών και στο τρόπο ζωής πού καλούνται να κάνουν οι νέες γενιές. Ουσιαστικά, δηλαδή, επιχειρεί να διατηρήσει την παράδοση μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία.