Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία
για το σχολικό έτος 2024 -2025

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η υπουργική απόφαση 25451/Δ6/11.3.2024 “Ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία” (B’ 1671) με την οποία ρυθμίζονται όλα τα θέματα που αφορούν την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά σχολεία, καθώς και η απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) 46/ΔΕΠΠΣ/22.3.2024 “Αριθμός46/ΔΕΠΠΣ/22.3.2024 “Αριθμόςεισακτέων μαθητών/τριών σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025” (ΑΔΑ:ΡΥ7Β46ΝΚΠΔ-0ΨΞ).

Η εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25 αφορά στην εισαγωγική τάξη κάθε βαθμίδας, δηλαδή το προνήπιο, την Α΄ Δημοτικού, την Α΄ Γυμνασίου και την Α΄Γενικού Λυκείου. Στα Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) η εισαγωγή γίνεται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024, ενώ στα Πρότυπα Γυμνάσια και Πρότυπα Λύκεια με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων που θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου 2024.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση

από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59

μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία Εκπαίδευση, υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου

Στον παραπάνω σύνδεσμο είναι προσβάσιμες επίσης όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και το νομικό πλαίσιο που αφορούν στις διαδικασίες εισαγωγής στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία.

Πληροφορίες για το Δίκτυο των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων ανά περιφέρεια, τα νέα σχολεία που θα λειτουργήσουν από το σχ. έτος 2024-25, τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης καθώς και απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις υπάρχουν επίσης και στον ιστότοπο της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.)

Γονείς και κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν σε κλήρωση για εισαγωγή σε Πειραματικό Σχολείο ή σε δοκιμασία δεξιοτήτων για εισαγωγή σε Πρότυπο Σχολείο οφείλουν να εγγράψουν τους μαθητές στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο Πειραματικό ή Πρότυπο Σχολείο που επιθυμούν.

Από τη Δ/νση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου ΖΠΑ Ιωαννίνων, εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους στην φαρμακευτική εταιρεία ELPEN καθώς και προσωπικά στον κ. Στέφανο Στεφανίδη για τη δωρεά απινιδωτή στο σχολικό συγκρότημα της Ακαδημίας.

Επισημαίνεται ότι η δωρεά κατέστη δυνατή με τις ενέργειες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και ιδιαίτερα της καρδιολόγου κας Λορέτας Καλατζή.

Πρωτοβουλίες, όπως αυτή, ενισχύουν το αίσθημα ασφάλειας του προσωπικού του σχολείου, των μαθητών, των γονέων – κηδεμόνων και αποτελούν παράδειγμα έκφρασης κοινωνικής ευαισθησίας και αλληλεγγύης.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Μαρία Ζάρρα-Φλούδα

Προσωρινός Αξιολογικός Πίνακας κατάταξης εκπαιδευτικών για απόσπαση, 2023-2024

Μπορείτε να δείτε τον Προσωρινό Αξιολογικό Πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών για απόσπαση στα Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία ΖΠΑ Ιωαννίνων για το σχ. έτος 2023-2024 εδώ.

Επί των πινάκων μοριοδότησης, τυχόν ενστάσεις υποβάλλονται αποκλειστικά στην πλατφόρμα της αίτησης των υποψηφίων έως 24/8/23, 23:59.

Πίνακας επικυρωμένων από το ΕΠΕΣ αποτελεσμάτων κλήρωσης για την Α' τάξη, 2022-2023

Τελικός Πίνακας Εισακτέων μαθητών/τριών για την Α' τάξη, 2023-2024

Μπορείτε να δείτε τον επικυρωμένο από το ΕΠΕΣ τελικό πίνακα εισακτέων μαθητών/τριών για την Α' τάξη, 2023-2024 εδώ

Πίνακας επικυρωμένων από το ΕΠΕΣ αποτελεσμάτων κλήρωσης για την Α' τάξη, 2023-2024

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε τον πίνακα με τους εισακτέους/ες και επιλαχόντες/ούσες μαθητές/τριες της Σχολικής μας Μονάδας κατά την κλήρωση για την Α΄τάξη Σχολικού Έτους 2023-24.

Ο πίνακας με τη σειρά κατάταξης των επιλαχόντων/ουσών μαθητών/τριών κατά απόλυτη σειρά κλήρωσης για το κάθε φύλο έχει ισχύ μέχρι την 20η Ιανουαρίου 2024.