Η Δ' τάξη στη Ζωσιμαία βιβλιοθήκη, 2023

Την Τρίτη 30 Μαΐου 2023, οι μαθητές/τριες της Δ΄ Τάξης επισκέφθηκαν τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων. Εκεί τους υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη θέρμη και ενθουσιασμό η κυρία Αρετή και η κυρία Σοφία οι οποίες με μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση εξήγησαν ποιοι ήταν οι αδερφοί Ζωσιμάδες και μέσα από παιχνίδια οι μαθητές/τριες έμαθαν τους κανόνες λειτουργίες μιας δανειστικής βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια, αφιερώθηκε  χρόνος στο αναγνωστήριο όπου έμαθαν για το πώς έφτασαν ως τα ράφια της βιβλιοθήκης τα βιβλία, τον τρόπο και τις κατηγορίες που είναι τοποθετημένα και ξεφύλλισαν στο παιδικό τμήμα πολλά από αυτά. Η επίσκεψη  ολοκληρώθηκε με κάθε μαθητή/τρια να δανείζεται ένα βιβλίο της δικής του/της επιλογής αφού είχε προηγηθεί η διαδικασία έκδοσης κάρτας δανεισμού.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσακτσίρα Παρασκευή, ΠΕ70

«Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό…»

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης (σχ. έτος 2022-2023), συμμετείχαν διαδικτυακά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ζωσιμαίας Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων «Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό…»

Τι είναι φυσιολογικό και τι παράξενο; Πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη διαφορετικότητά μας; Κερδίζεις αν είσαι ο πραγματικός σου εαυτός;

Μέσα από το βιβλίο «Παράξενος» του Κολομβιανού εικονογράφου και συγγραφέα Χάρολντ Χιμένες Κανισάλες, εκδόσεις Διάπλαση, οι μαθητές πήραν μαθήματα αυτογνωσίας και αποδοχής του εαυτού τους με χιούμορ.

Είναι πολύ συναρπαστικό να ανακαλύπτεις ότι είσαι “παράξενος”. Συμφωνείτε;

Με αφορμή το βιβλίο, οι μαθητές/τριες σκέφτηκαν τι δουλειές θα μπορούσαν να κάνουν τα πρόσωπα της ιστορίας στον χώρο της βιβλιοθήκης. Επιπλέον συζητήσαμε για τη διαφορετικότητα και οι μικροί μαθητές/τριες αποτύπωσαν σε χαρτί το δικό τους δυνατό σημείο. Στο τέλος, κλείσαμε τη διαδικτυακή μας συνάντηση με τη φράση «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

mar2017 thub

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017 οι μαθητές της Γ΄ Τάξης επισκέφθηκαν τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο "Γνωριμία με τους 12 Θεούς του Ολύμπου".  Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν την σχετική παρουσίαση, κλήθηκαν να απαντήσουν σε αινίγματα σχετικά με τους 12 Θεούς του Ολύμπου. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης και είδαν τον τρόπο δανεισμού, αλλά και μελέτης βιβλίων μέσα στη βιβλιοθήκη.

nov2015 thub

Τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων επισκέφθηκε η Α΄ τάξη του σχολείου, στις 4 Νοεμβρίου 2015. Εκεί μας υποδέχθηκε η ηθοποιός Ναταλία Μίγδου, η οποία μας μίλησε για την ιστορία της Βιβλιοθήκης  και μας αφηγήθηκε πολύ παραστατικά το λαϊκό παραμύθι «Τρεις τρίχες λύκου» (Λιλή Λαμπρέλλη, «Η γυναίκα με τα χέρια από φως», Σειρά: Κι αν σου μιλώ για παραμύθια, 2014)

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος, με τίτλο «Μπορώ» ήταν η έκφραση συναισθημάτων μέσα από εικόνες, η τόνωση της αυτοεκτίμησης και της εμπιστοσύνης με video, animation, παιχνίδια και τραγούδι.