Καλά Χριστούγεννα, 2023Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το Νέο Έτος με υγεία και πολλές φωτεινές σκέψεις!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δημουλιά Μαρία, ΠΕ70

Μαθαίνω την προπαίδεια με μια μυγοσκοτώστρα, 2023

Πόσο καλά γνωρίζεις την προπαίδεια; Μπορείς να υπολογίσεις τα γινόμενα και να τα εντοπίσεις στον πίνακα πιο γρήγορα από τον συμμαθητή σου;

Σε αυτή την πρόκληση κλήθηκαν να απαντήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης (σχ. έτος 2023-2024) μέσα από ένα παιχνίδι. Τις τελευταίες μέρες το παιχνίδι της ...μυγοσκοτώστρας έχει γίνει αρκετά δημοφιλές στην τάξη μας. Οι μαθητές/τριες ανά δύο σηκώνονται και στέκονται μπροστά από τον πίνακα κρατώντας από μια αυτοσχέδια μυγοσκοτώστρα. Στον πίνακα είναι γραμμένα τα γινόμενα μιας προπαίδειας (π.χ. της προπαίδειας του 7). Η δασκάλα ή κάποιος άλλος μαθητής/τρια προτείνει πράξεις της συγκεκριμένης προπαίδειας, όπως για παράδειγμα «3 φορές το 7». Οι παίκτες καλούνται να υπολογίσουν το γινόμενο, να το εντοπίσουν στον πίνακα και να το χτυπήσουν με τη μυγοσκοτώστρα τους πιο γρήγορα από τον συμπαίκτη τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δημουλιά Μαρία, ΠΕ70

Γιορτή της μητέρας, 2023Γέμισε η Γ' τάξη λουλούδια, που ανθίζουν την άνοιξη & προσφέρονται με λόγια ψυχής. Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες… Σε όλες τις γυναίκες που αφιερώνουν χρόνο να μεγαλώσουν με αγάπη, στοργή, υπομονή και προσμονή μια νέα ζωή. Οι μαθητές/τριες γράψανε λόγια αγάπης και σχεδίασε ο καθένας το δικό του λουλούδι για να το προσφέρει στην αγαπημένη του μαμά…

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Σχηματοποιήματα, 2023

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ Τάξης (σχ. έτος 2022-2023) στην Ενότητα της Γλώσσας "Ήτανε μια φορά" σχεδιάζουν σχήματα, γράφουν στίχους και δημιουργούν τα δικά του "Σχηματοποιήματα" για να εκφραστούν. Έτσι, δημιουργήθηκε το παρακάτω βιντεάκι για να επικοινωνήσουν συνολικά τη δουλειά τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Πασχαλινές Λαμπάδες, 2023

Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες στην τάξη μας έχουμε άρωμα πασχαλινό. Κεριά, κορδέλες, διακοσμητικά και κάρτες έχουν την τιμητική τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ´ Τάξης (σχ. έτος 2022-2023) δημιούργησαν λαμπάδες για δωράκια και κάρτες για τους αγαπημένους τους. Επίσης δημιούργησαν ένα ταμπλό με πληροφορίες για την Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς και για τα έθιμα του Πάσχα.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ από την Γ' τάξη

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70