Αρχαιολογικό Μουσείο - Δ' τάξη, 2024

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ' τάξης επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 και είχαν την ευκαιρία να δουν τα εκθέματα και να μάθουν την ιστορία της πόλης αλλά και της Ηπείρου. Εκθέματα από τη λίθινη εποχή και τα πρώτα εργαλεία του ανθρώπου από πέτρα, αγγεία, εργαλεία, κοσμήματα και άλλα αντικείμενα της καθημερινότητάς των ανθρώπων της κλασικής και της ελληνιστικής εποχής εντυπωσίασαν τα παιδιά. Το μαντείο της Δωδώνης, το αρχαιότερο μαντείο της Ελλάδας, αφιερωμένο στον Θεό Δία και τη Διώνη και τα μολύβδινα χρηστήρια ελάσματα με τους προβληματισμούς των ανθρώπων αιώνες πριν, ενθουσίασαν τους μαθητές/τριες. Ο ξεναγός σε αυτή τη δράση ήταν ο υπεύθυνος σχολικών δραστηριοτήτων κ. Κωνσταντίνος Βέργος, τον οποίο ευχαριστούμε πολύ!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Μουσείο Αργυροτεχνίας , Α' & Β' τάξεις, 2023

Την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Αργυροτεχνίας, που βρίσκεται μέσα στο κάστρο της πόλη των Ιωαννίνων. Παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ζώα και Φυτά αλλιώς» που υλοποιείται από το ίδιο το μουσείο Αργυροτεχνίας και αφορά στα ζώα και φυτά που υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων. Επιπλέον, επισκέφτηκαν κάποιους χώρους του Μουσείου για να θαυμάσουν τα εκθέματα και να παίξουν στα εγκατεστημένα διαδραστικά ψηφιακά παιχνίδια. Απόλαυσαν το ήλιο και έπαιξαν στον προαύλιο χώρο του μουσείου. Ήταν μια όμορφη μέρα!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βασιλική Δασκάλου (ΠΕ70) και Κυριακή Παπαδοπούλου (ΠΕ70)

Αρχαιολογικό Μουσείο - ΣΤ' τάξη, 2023

Την Τετάρτη 10 Μαϊου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ' τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων και συμμετείχαν στο πρόγραμμα με τίτλο "Φάτε, πιέτε και Γλεντάτε... ένα ταξίδι γεύσεων στην αρχαία Ήπειρο". Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις διατροφικές συνήθειες των αρχαίων Ελλήνων που ζούσαν στις περιοχές της Ηπείρου και να μάθουν για τα μαγειρικά σκεύη που χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Λαογραφικό Μουσείο, Δ' τάξη, 2023

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023, oι μαθητές/-τριες της Δ’ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο «Κώστας Φρόντζος». Αφορμή στάθηκε το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα η διδακτική ενότητα του βιβλίου με τίτλο «Η παράδοσή μας: Όσα έφτασαν σε εμάς από παλιά». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε το δεύτερο διδακτικό δίωρο του ωρολογίου προγράμματος. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές/-τριες είδαν:

• έκθεση κοσμημάτων, αντικειμένων καθημερινής χρήσεως, γεωργικών εργαλείων, εργαλείων γεωργικού-ποιμενικού βίου, εργαλείων τεχνιτών, υφαντών, κεντημάτων, δωμάτιο της νοικοκυράς καθώς και έναν όροφο αστικού σπιτιού,
  • συλλογή πορσελάνινων αντικειμένων Κιουτάχειας (περιοχή Μ. Ασίας),
  • γυναικείες και ανδρικές παραδοσιακές στολές από την περιοχή της Ηπείρου (Ιωάννινα, Μέτσοβο, Ζαγόρι, Πωγώνι, Σούλι, Θεσπρωτία κ. λ. π.), καθώς και από τη Βόρειο Ήπειρο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσακτσίρα Παρασκευή, ΠΕ70

Τα Γιάννενα στο γύρισμα του χρόνου

Οι μαθητές της Δ΄ Τάξης (σχ. έτος 2021-2022), την Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021, επισκέφθηκαν τη φωτογραφική έκθεση "Τα Γιάννενα στο γύρισμα του χρόνου" από την Συλλογή του Μορφωτικού και Πολιτιστικού Συλλόγου "Το Άνθος" - Σχολείων Ντουραχάνης, η οποία φιλοξενείται στο διοικητήριο της Περιφέρειας Ηπείρου και αποτελείται από εικόνες της ζωής της πόλης των Ιωαννίνων πριν από πολλές δεκαετίες. Η φωτογραφική συλλογή χρονολογείται από το 1979 και η έκθεση εντάσσεται στις εκδηλώσεις για τον εορτασμό των 200 ετών από την Ελληνική Παλιγγενεσία.

Όπως ανέφερε η εκπαιδευτικός κ. Μαρούλα Παπαευσταθίου στην παρουσίαση της έκθεσης, "οι φωτογραφίες που παρουσιάζονται έχουν ληφθεί από Γιαννώτες φωτογράφους επώνυμους και ανώνυμους. Σε αυτές αποτυπώνονται όψεις του παρελθόντος, πτυχές της ζωής, σελίδες της μικρής, αλλά μεγίστης σε ιστορία πόλης μας. Η φωτογραφία απαθανατίζει, διασώζει στην αιωνιότητα στιγμές ανθρώπινης δράσης, τοπία, κτίρια, συναισθήματα, αποτελέσματα της δημιουργικότητας του ανθρώπου στην ιστορική του πορεία για χρήση και επιβίωση ή για ψυχική ανάταση και πνευματικό πολιτισμό".

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων