Συνεργασία με Γονείς

Απόκριες 2024

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων σας εύχονται Καλές Απόκριες και καλή Σαρακοστή!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο εορτασμού της Αποκριάς, οι μαθητές και οι μαθήτριες φόρεσαν τις στολές τους, έφτιαξαν δημιουργικές αποκριάτικες μάσκες, έμαθαν για τα έθιμα της Αποκριάς και τις τζαμάλες των Ιωαννίνων, χόρεψαν, έκαναν το παραδοσιακό γαϊτανάκι και πέρασαν φανταστικά! Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την υποστήριξη της αποκριάτικης εκδήλωσης του Σχολείου μας.

• Ευχαριστήρια επιστολή για τη δωρεά απινιδωτή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου ΖΠΑ Ιωαννίνων, εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους στην φαρμακευτική εταιρεία ELPEN καθώς και προσωπικά στον κ. Στέφανο Στεφανίδη για τη δωρεά απινιδωτή στο σχολικό συγκρότημα της Ακαδημίας.

Επισημαίνεται ότι η δωρεά κατέστη δυνατή με τις ενέργειες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και ιδιαίτερα της καρδιολόγου κας Λορέτας Καλατζή.

Πρωτοβουλίες, όπως αυτή, ενισχύουν το αίσθημα ασφάλειας του προσωπικού του σχολείου, των μαθητών, των γονέων – κηδεμόνων και αποτελούν παράδειγμα έκφρασης κοινωνικής ευαισθησίας και αλληλεγγύης.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Μαρία Ζάρρα-Φλούδα

Ο γονέας ως ειδικός επιστήμονας υγείας, Γ' τάξη 2022

Η σύγχρονη σχολική πραγματικότητα, εντασσόμενη σε ένα συγκεκριμένο κοινωνικό σύνολο οφείλει να αντιμετωπίσει προκλήσεις και να εναρμονιστεί με τα συνεχώς μεταβαλλόμενα περιβάλλοντα μέσα στα οποία καλείται να ανταπεξέλθει. Με αυτό ως φιλοσοφία και με στόχο την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών, με βλέμμα στην απόκτηση δεξιοτήτων ζωής του 21ου αιώνα, αλλά και τη διατήρηση καλών σχέσεων σχολικού και οικογενειακού περιβάλλοντος, οι μαθητές της Γ΄ Τάξης (σχ. έτος 2022-2023) καλούν τους γονείς τους-ειδικούς υγείας στην Τάξη.

Με αφορμή την 1η Θεματική Ενότητα Ζω καλύτερα - Ευ ζην των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα το θέμα "Γνωρίζω το σώμα μου", αλλά και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιδρύματος Ωνάση για την υγιεινή ζωή & τη δωρεά οργάνων "Οργανούληδες" στην Τάξη, ονομάσαμε τον Δεκέμβρη θεματικό μήνα "Ενημέρωσης των μαθητών από τον Γονέα ως Ειδικό στην Υγεια".

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:Τσιούρη Ελευθερία

• Χριστουγεννιάτικο Bazaar, 2022

Χριστουγεννιάτικο Bazaar από το Σύλλογο Γονέων, 2022

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Σχολείου μας Χριστουγεννιάτικο bazaar από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Πειραματικού Δ.Σ. Ιωαννίνων. Πολλές κατασκευές ήταν στη διάθεση όλων προς αγορά έναντι συμβολικού ποσού για τις ανάγκες του Συλλόγου Γονέων και του Σχολείου. Με τη βοήθεια των γονέων, των εκπαιδευτικών και των μικρών μαθητών/τριών ετοιμάστηκαν Χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες, ακούστηκαν Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από τους μαθητές/τριες του Ομίλου Μουσικής και απολαύσαμε Χριστουγεννιάτικες λιχουδιές και πολλές εκπλήξεις!