Διδακτικές Παρεμβάσεις - Εργαστήρια - Επισκέψεις

Συνεργασία με ΑΕΙ

• Μέσα από τα μάτια του Άλμπερτ Αϊνστάιν

Μέσα από τα μάτια του Άλμπερτ Αϊνστάιν, 2023Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της Στ' τάξης ασχολήθηκαν με τις έννοιες της βαρύτητας και του φωτός μέσα από τα μάτια του Άλμπερτ Αϊνστάιν και της Σύγχρονης Φυσικής. Έννοιες όπως ο χωροχρόνος, η σχετικότητα, τα φωτόνια κ.λπ. αναλύθηκαν και παρουσιάστηκαν με απλά αλλά καινοτόμα πειράματα προκειμένου να γίνουν κατανοητές από τα παιδιά σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εκπαίδευσης και Διδασκαλίας της Φυσικής του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

• Επιτραπέζια παιχνίδια για τα μνημεία, 2023

Μνημεία στα Ιωάννινα, 2023Την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της Στ' τάξης γνώρισαν μνημεία που υπάρχουν στα Ιωάννινα και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας με παιγνιώδη τρόπο. Μέσα από επιτραπέζια παιχνίδια που κατασκεύασαν οι φοιτητές και φοιτήτριες του Π.Τ.Δ.Ε του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων απέκτησαν γνώσεις για αυτά τα μνημεία και ανέπτυξαν θετικές στάσεις για την προστασία τους από φαινόμενα βανδαλισμού. Ευχαριστούμε για τη συνεργασία την κ. Ταμίσογλου Χρύσα, Ε.ΔΙ.Π. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Το Πανηγύρι της Φυσικής, 2022

Την Τετάρτη 11 Μαϊου 2022 η Ε' τάξη (σχ. έτος 2021-2022) του Σχολείου μας συμμετείχε στο Πανηγύρι της Φυσικής που διοργάνωσε το Εργαστήριο Εκπαίδευσης και Διδασκαλίας της Φυσικής του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Οι μαθητές υλοποίησαν πειράματα φυσικής και χημείας έχοντας τη βοήθεια των φοιτητών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Επίσκεψη στο Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών, 2022

Την Πέμπτη 12/05/2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' Τάξης (Σχ. Έτος 2021-2022), επισκέφθηκαν το Β.Ε.Τ. (Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών), ερχόμενοι σε επαφή με πειράματα, μικροσκόπια, διαλέξεις και δίνοντας υπόσχεση… «Σε 10 χρόνια θα είμαστε ξανά στα ίδια έδρανα»…Ευχαριστούμε θερμά όλη την ακαδημαϊκή οικογένεια του ΒΕΤ για την οργάνωση και την υλοποίηση.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Το πείραμα του Ερατοσθένη, 2022

21 Μαρτίου 2022 (εαρινή ισημερία). Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε' τάξης (σχ. έτος 2021-2022) του σχολείου μας υλοποίησαν το πείραμα του Ερατοσθένη και κατάφεραν να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εκπαίδευσης και Διδασκαλίας της Φυσικήςτου Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Εργάστηκαν σε ομάδες, σχεδίασαν, μέτρησαν και υπολόγισαν την περιφέρεια της Γης. Παράλληλα, επισκέφτηκαν το αμφιθέατρο του τμήματος και κάθισαν στα φοιτητικά έδρανα με πολλή χαρά!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70