Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Όμιλος «Λογο-Χρώματα»

Όμιλος «Λογο-Χρώματα» ή «Τεχνο-Λόγιο» ή «Δημιουργική Έκφραση»
Α΄, Β΄, Γ΄ & Δ΄ τάξεων
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Στρατηδάκη Σοφία, Τσιούρη Ελευθερία

Με μια ευχάριστη όσο και συστηματική διαδικασία τα παιδιά συναντούν ορισμένες βασικές τεχνικές και πτυχές των εικαστικών τεχνών. Ενθαρρύνονται η ερευνητική στάση και οι πειραματισμοί με τις διάφορες τεχνικές και την εκμάθηση χειρισμού εκφραστικών μέσων (επαφή με διάφορα υλικά, μικτές τεχνικές, χαρτογλυπτική, κεραμική, σχέδιο, ζωγραφική, κατασκευή μάσκας, κολάζ, κατασκευές, κόσμημα, κτλ.) ενώ επιχειρείται η σύνδεση της κάθε δράσης με ζητήματα από την ιστορία της τέχνης και την πολιτιστική κληρονομιά τόσο της χώρας μας όσο και άλλων χωρών, μέσα από ατομικές ή ομαδικές εργασίες.

Όμιλος Δημοσιογραφίας «1οΤυπία»

Δ΄, Ε' τάξεων
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Λάμπρου Αντιγόνη, Παπαδοπούλου Κυριακή

Ο Όμιλος Δημοσιογραφίας λειτουργεί για δεύτερη συνεχή χρονιά και συμμετέχει στο European School Radio - Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο", που φιλοξενείται στις υπηρεσίες του ΠΣΔ και στο οποίο παραχωρείται το δικαίωμα χρήσης του παραγόμενου ραδιοφωνικού υλικού μας. Βασικός σκοπός είναι η ενίσχυση της  αποκωδικοποίησης του γραπτού λόγου και της αναγνωστικής ικανότητας των μαθητών καθώς το ραδιόφωνο αποτελεί κίνητρο για τους μαθητές. Η βελτίωση επιδιώκεται και υποβοηθιέται μέσα από τη χρήση εργαλείων ΤΠΕ, τα οποία εξυπηρετούν τους σκοπούς της παραγωγής ραδιοφωνικής εκπομπής.

Αναλυτικά η πρόταση για τη δημιουργία του Ομίλου εδώ.

Όμιλος Γαλλικής Γλώσσας και Δημιουργικότητας "Στη χώρα των παραμυθιών?"

Γ' & Δ' τάξεων
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικος: Τζακώστα Ζαμπέτα

Μια καινοτόμα παιδαγωγική προσέγγιση της αξιοποίησης κλασικών και σύγχρονων παραμυθιών με τη χρήση πολυμέσων ως μέσο διαπολιτισμικού διαλόγου και ανάπτυξης γενικών και γλωσσολογικών δεξιοτήτων των μαθητών με βάση την ψυχο-κοινωνική και τη γνωστική τους ανάπτυξη, τις προσωπικές τους εμπειρίες και τις αρχές της επικοινωνιακής - μαθητοκεντρικής μέθοδου διδασκαλίας. Έχουμε σχεδιάσει δραστηριότητες που βοηθούν τους μαθητές να χρησιμοποιούν τη γαλλική γλώσσα για να ικανοποιήσουν πραγματικές ανάγκες επικοινωνίας μέσα σε ένα οικείο επικοινωνιακό πλαίσιο, καθώς και να χρησιμοποιούν τη φαντασία και τις γνώσεις τους συμβάλλοντας στη σταδιακή ανάπτυξη γλωσσικών / επικοινωνιακών δεξιοτήτων και στην εξοικείωσή τους με την πολυγλωσσία και την πολυπολιτισμικότητα σαν μια θετική πραγματικότητα.

Όμιλος Γαλλικής Γλώσσας Μ@θ@ίνω τα γ@λλικά δι@φορετικ@

Όμιλος Γαλλικής Γλώσσας Μ@θ@ίνω τα γ@λλικά δι@φορετικ@

Ε' & ΣΤ' τάξεων
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικος: Τζακώστα Ζαμπέτα

Δημιουργικές και Καινοτόμες εκπαιδευτικές μέθοδοι διδασκαλίας στο πλαίσιο της Ανεστραμμένη Τάξης/Classe invers?e, μέσα από Πλατφόρμα Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης. Οι μαθητές έρχονται σε μια πρώτη επαφή με το νέο εκπαιδευτικό υλικό, εκτός του μαθήματος, σε προθύστερο χρόνο, μέσω της θέασης επιλεγμένου εκπαιδευτικού υλικού όπως άρθρα, προ-ηχογραφημένα βίντεο, πολυμεσικά κείμενα και παιχνίδια. Με αυτόν τον τρόπο ο χρόνος του μαθήματος, ο χρόνος που αντιστοιχεί στην παραμονή των μαθητών μέσα στην παραδοσιακή τάξη, την ώρα του Ομίλου Γαλλικής Γλώσσας, χρησιμοποιείται για να διευκολύνει το έργο της αφομοίωσης της γνώσης, μέσω στρατηγικών όπως η επίλυση προβλημάτων, οι συζητήσεις ή οι παρουσιάσεις.

Όμιλος Φυσικής

«Κατανοώ τους κανόνες της φύσης, χρησιμοποιώντας και δημιουργώντας προσομοιώσεις»
Ε' & ΣΤ' τάξεων
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μακρίδη Ειρήνη, Κύρκου Βερονίκη, Νικολού Αγγελική

Είναι αδύνατο να απολαύσουμε ένα παιχνίδι, αν δεν γνωρίζουμε τους κανόνες του παιχνιδιού. Αντίστοιχα είναι αδύνατο να εκτιμήσουμε πλήρως τον κόσμο που μας περιβάλλει, αν δεν κατανοήσουμε τους κανόνες της φύσης. Σκοπός μας είναι με τους μαθητές να μελετήσουμε αυτούς τους κανόνες, ώστε να αντιληφθούν τη γοητευτική αλληλοσύνδεση όλων των φυσικών φαινομένων και σιγά σιγά η φυσική  να γίνει μια απολαυστική εμπειρία για τους ίδιους.