Μουσική

Τα ρούχα του χειμώνα, 2024

Μπήκε για τα καλά ο χειμώνας! Με τα παιδιά της Β' τάξης του Σχολείου μας, τον καλωσορίζουμε με ένα παιχνιδοτράγουδο γεμάτο συναισθήματα και γέλια! Προετοιμαζόμαστε για την μεγάλη μέρα που θα χιονίσει και με Ρυθμό φοράμε ότι χρειάζεται. Ο ήλιος όμως παίζει τα δικά του παιχνίδια!

Μουσικοκινητική δραστηριότητα με στοιχεία μίμησης και εξωτερίκευση συναισθημάτων σύμφωνα με τη ροή του τραγουδιού, συνοδευόμενη απο φύλλο εργασίας.

Ακούστε την παρακάτω ηχογράφηση και διασκεδάστε μαζί μας...

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γκάντζου Μαρία, ΠΕ79.01

Γνωριμία με τα καμπανάκια της φυσικής κλίμακας ΝΤΟ

Γνωριμία με τα καμπανάκια της φυσικής κλίμακας ΝΤΟ!

- Από τί υλικό είναι φτιαγμένα;
- Πώς "δουλεύουν" και πώς τα χτυπάμε;
- Πόσα χρώματα έχουν και τί σημαίνει κάθε χρώμα;
- Ποιο καμπανάκι κάνει τον πιο χαμηλό ήχο και ποιο τον πιο ψηλό;
- Ποια είναι η θέση τους (καμπανάκι=νότα), στη μουσική σκάλα ΝΤΟ και ποια στις γραμμές του μουσικού πενταγράμμου;

Αυτά και άλλα πολλά σχετικά, συζητήσαμε στο μάθημα της Μουσικής στην Α' τάξη, την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2024, παρουσιάζοντας τα μουσικά καμπανάκια.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Γκάντζου Μαρία, ΠΕ79.01

Τονικό ζάρι, 2023Η αρχή της νέας χρονιάς 2024 βρήκε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε' και ΣΤ' τάξης ενθουσιασμένους με μια δραστηριότητα που συνδύαζε τη μουσική με το διαδραστικό παιχνίδι. Το "Τονικό Ζάρι" ήταν το παιχνίδι που τους ενέπνευσε να εξερευνήσουν τα μυστικά της μουσικής σημειογραφίας με διασκεδαστικό και δημιουργικό τρόπο. Αρχικά, οι μαθητές/τριες κατασκεύασαν ο καθένας από ένα χάρτινο κύβο, το τονικό τους ζάρι, κι έπειτα οι μουσικές ζαριές ανέδειξαν την νικήτρια ομάδα. Έτσι, η μάθηση μετατράπηκε σε μια διασκεδαστική εμπειρία, ενθαρρύνοντας την αγάπη και το ενδιαφέρον των παιδιών για τη μουσική και την τέχνη.

Στόχοι: α) Οι μαθητές να εξοικειωθούν με την ανάγνωση της μουσικής σημειογραφίας, β) η κάθε ομάδα να αποδώσει σωστά, σε τονικό ύψος, το μοτίβο της αντίπαλης ομάδας με την χρήση ενός μελωδικού οργάνου, όπως το μεταλλόφωνο.