Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Όμιλος φιλαναγνωσίας «Μικροί Βιβλιοφάγοι»

A'  τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Στρατηδάκη Σοφία

Το παιδί μέσα από τη διαδικασία της φιλαναγνωσίας μαθαίνει να εκφράζει ελεύθερα τα συναισθήματά του και να τα αναγνωρίζει ως αποδεκτά, χρήσιμα και λογικά, ενώ παράλληλα προάγεται η ψυχική υγεία των παιδιών. Εκφράζεται δημιουργικά μέσα από εικαστικές δημιουργίες, δίνει διέξοδο στην φαντασία, απολαμβάνει, χαλαρώνει, προβάλλει τον εαυτό του.

Βιβλίο - μπερδέματα

Όμιλος Φιλαναγνωσίας «Βιβλίο - μπερδέματα»
Β'  τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Λωλίδη Μαρίνα

Σκοπός του ομίλου είναι τα παιδιά να ανακαλύψουν τη δύναμη της λογοτεχνίας και να συνειδητοποιήσουν ότι αυτή βρίσκεται σε όλες τις εκφάνσεις της πραγματικής και φανταστικής ζωής. Η καλλιέργεια θετικής στάσης και αγάπης για το λογοτεχνικό βιβλίο είναι βασική επιδίωξη του ομίλου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να ανακαλύψουν τις ευκαιρίες για παιχνίδι, καλλιτεχνία και ενασχόληση με τις τέχνες που τους παρέχει η ανάγνωση ενός βιβλίου.

Τεχνοτροπώντας με έργα

Όμιλος «Εργαστήρι Γεωμετρίας & Ζωγραφικής»
Γ' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

«Η τέχνη είναι ένας δρόμος προς την ελευθερία, τη διαδικασία απελευθέρωσης του ανθρώπινου πνεύματος, γεγονός που είναι ο πραγματικός και ο υπέρτατος στόχος κάθε διαπαιδαγώγησης». (E. Cassirer).

science

Όμιλος Φυσικής
Ε' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μακρίδη Ειρήνη

Στόχος του Ομίλου είναι να κατανοήσουν οι μαθητές θεμελιώδεις έννοιες, νόμους και μοντέλα των Φυσικών Επιστημών μέσω πειραματικών διαδικασιών. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές καθίστανται ικανοί να διαχειριστούν κοινωνικά θέματα, που έχουν σχέση με τις Φυσικές Επιστήμες και αφορούν την καθημερινή ζωή και τον τόπο τους.

knowledge

Όμιλος Γλώσσας-Μαθηματικών «Εύ Γυμνάζεσθαι»
ΣΤ' τάξη
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Λάμπρου Αντιγόνη

Στόχος του Ομίλου είναι να αποκτήσουν οι μαθητές, χρησιμοποιώντας ως εργαλείο τα μαθηματικά και τη γλώσσα, γλωσσικές, επικοινωνιακές και κοινωνικές δεξιότητες, ώστε να μπορούν να διαχειρίζονται και να συνδιαμορφώνουν κριτικά το κοινωνικό και πολιτισμικό περιβάλλον.

dancing kids

Όμιλος Παραδοσιακών Χορών
Γ' τάξη
Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Δούλης Μάριος

Ο όμιλος δημιουργήθηκε για να καλύψει -στο μέτρο του δυνατού- το κενό πού έχει δημιουργηθεί, στις σύγχρονες κοινωνίες, ανάμεσα στον παραδοσιακό τρόπο ζωής των προηγούμενων γενεών και στο τρόπο ζωής πού καλούνται να κάνουν οι νέες γενιές. Ουσιαστικά, δηλαδή, επιχειρεί να διατηρήσει την παράδοση μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία.