Το ταξίδι του Οδυσσέα συνεχίζεται με τη 3η τηλεδιάσκεψη

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης συναντήθηκαν διαδικτυακά με τους μαθητές/τριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιπόπουλου υλοποιώντας την τρίτη τηλεδιάσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ. Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες για τη θεματική τους και ετοίμασαν μια παρουσίαση. Ειδικότερα, οι θεματικές, με τις οποίες ασχολήθηκαν, είναι η Παραπληροφόρηση, τα Προσωπικά Δεδομένα, ο Εθισμός στο διαδίκτυο και ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός. Στόχος του προγράμματος αποτελεί η ενημέρωση των μαθητών/τριών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και οι μαθητές/τριες να γνωρίζουν πώς να προστατεύονται στο διαδίκτυο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70, Υποστήριξη: Νικολού Αγγελική, ΠΕ86

Αγωγή Υγείας στα σχολεία

Την Πέμπτη 14/3/2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την καρδιολόγο κ. Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή στο Σχολείο μας προκειμένου οι μαθητές/τριες να ενημερωθούν για θέματα σχετικά με την καρδιά, στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Ενημέρωσης και Πρόληψης Υγείας στα σχολεία "Καρδιαγγειακά Νοσήματα και Παράγοντες Κινδύνου" από την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία. Οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή και συμμετείχαν ενεργά θέτοντας τα ερωτήματά τους. Η κ. Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή εξήγησε με απλό και κατανοητό τρόπο τη λειτουργία της καρδιάς δίνοντας έμφαση σε καθημερινές συνήθειες που βλάπτουν την καρδιά αλλά και σε αυτές που την ωφελούν. Ένα ακόμα σημαντικό θέμα, που τέθηκε, είναι το κάπνισμα, που αποτελεί μια ιδιαίτερα βλαπτική συνήθεια των μεγάλων αλλά δυστυχώς και μικρότερων παιδιών. Είναι πολύ σημαντικό, οι μαθητές/τριες να ενημερώνονται από μικρή ηλικία για τις συνέπειες του καπνίσματος, καθώς σύμφωνα με έρευνες η έγκαιρη ενημέρωση λειτουργεί αποτρεπτικά στην έναρξη καπνίσματος στην εφηβική ηλικία. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κυρία Καλλιρόη (Λορέτα) Καλαντζή για τη συνεργασία μας!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Το ταξίδι του Οδυσσέα συνεχίζεται με τη 2η τηλεδιάσκεψη

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης του Σχολείου μας και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιπόπουλου Ρεθύμνου συναντήθηκαν ακόμα μια φορά διαδικτυακά και συζήτησαν για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Παρακολούθησαν κόμικ για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, έκαναν μια δραστηριότητα για τα προσωπικά δεδομένα, δημιούργησαν συννεφόλεξο με λέξεις σχετικά με όσα έμαθαν με το online εργαλείο WordArt και απάντησαν σε ερωτήσεις που έγιναν χρησιμοποιώντας το διαδικτυακό εργαλείο Kahoot. Τέλος, ψήφισαν τις θεματικές ενότητες, με τις οποίες θα ασχοληθούν και θα δημιουργήσουν ψηφιακές ιστορίες.

Απλώνω Ευτυχία, 2024

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας, επέλεξαν οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης να απλώσουν τα μπλουζάκια της ευτυχίας και να δυναμώσουν τη φλόγα στην καρδιά σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο (Μαρούτσειο) Ιωαννίνων. Η δράση "Απλώνω ευτυχία" είναι μια ακτιβιστική δράση με στόχο την προαγωγή και ενίσχυση του δείκτη ευτυχίας στα παιδιά καθώς και την καλλιέργεια με βιωματικό τρόπο της αξίας της προσφοράς.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες συζήτησαν για την ευτυχία, πότε νιώθουμε ευτυχισμένοι και τι μας προκαλεί ευτυχία. Το επόμενο βήμα ήταν να ζωγραφίσουν λευκά μπλουζάκια και να αποτυπώσουν την ευτυχία σε αυτά. Τα μπλουζάκια αυτά αποτέλεσαν την μπουγάδα της ευτυχίας, την οποία άπλωσαν. Την ίδια ημέρα, υπήρχε ένα σφραγισμένο κουτί, στο οποίο οι μαθητές/τριες πρόσφεραν χρήματα από το χαρτζιλίκι τους για τον Σύλλογο "Φλόγα", τον Σύλλογο Γονέων παιδιών με νεοπλασματικές ασθένειες. Οι περαστικοί και οι γονείς των μαθητών/τριών μας στήριξαν τη δράση αυτή συγκεντρώνοντας το ποσό των 700€, το οποίο δόθηκε στον Σύλλογο "Φλόγα".

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουλγκούτη Αναστασία, ΠΕ70

Το ταξίδι του Οδυσσέα ξεκίνησε...

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης συμμετέχουν στο πρόγραμμα "ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2024 - ΤΠΕ και Δημιουργικότητα στο Σύγχρονο Σχολείο | Artificial Intelligence - elearning - eCreativity" που υλοποιείται από το Πανεπιστήμιο Κρήτης Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. Οι μαθητές και μαθήτριες των δύο συνεργαζόμενων σχολείων του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ατσιπόπουλου στο Ρέθυμνο θα συνεργαστούν, θα ανταλλάξουν απόψεις, θα εκφραστούν με το δικό τους τρόπο και θα δημιουργήσουν ψηφιακές ιστορίες με θέμα την Ασφαλή & Δημιουργική Πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η 1η τηλεδιάσκεψη, στην οποία οι μαθητές/τριες γνωρίστηκαν μεταξύ τους και παρουσίασαν την πόλη, το σχολείο και την τάξη τους με πολλή χαρά και με ανυπομονησία για την επόμενη φορά! Μπορείτε να δείτε την παρουσίασή μας εδώ.