Η Δ' τάξη στη Ζωσιμαία βιβλιοθήκη, 2023

Την Τρίτη 30 Μαΐου 2023, οι μαθητές/τριες της Δ΄ Τάξης επισκέφθηκαν τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων. Εκεί τους υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη θέρμη και ενθουσιασμό η κυρία Αρετή και η κυρία Σοφία οι οποίες με μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση εξήγησαν ποιοι ήταν οι αδερφοί Ζωσιμάδες και μέσα από παιχνίδια οι μαθητές/τριες έμαθαν τους κανόνες λειτουργίες μιας δανειστικής βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια, αφιερώθηκε  χρόνος στο αναγνωστήριο όπου έμαθαν για το πώς έφτασαν ως τα ράφια της βιβλιοθήκης τα βιβλία, τον τρόπο και τις κατηγορίες που είναι τοποθετημένα και ξεφύλλισαν στο παιδικό τμήμα πολλά από αυτά. Η επίσκεψη  ολοκληρώθηκε με κάθε μαθητή/τρια να δανείζεται ένα βιβλίο της δικής του/της επιλογής αφού είχε προηγηθεί η διαδικασία έκδοσης κάρτας δανεισμού.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσακτσίρα Παρασκευή, ΠΕ70