«Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό…»

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης (σχ. έτος 2022-2023), συμμετείχαν διαδικτυακά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ζωσιμαίας Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων «Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό…»

Τι είναι φυσιολογικό και τι παράξενο; Πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη διαφορετικότητά μας; Κερδίζεις αν είσαι ο πραγματικός σου εαυτός;

Μέσα από το βιβλίο «Παράξενος» του Κολομβιανού εικονογράφου και συγγραφέα Χάρολντ Χιμένες Κανισάλες, εκδόσεις Διάπλαση, οι μαθητές πήραν μαθήματα αυτογνωσίας και αποδοχής του εαυτού τους με χιούμορ.

Είναι πολύ συναρπαστικό να ανακαλύπτεις ότι είσαι “παράξενος”. Συμφωνείτε;

Με αφορμή το βιβλίο, οι μαθητές/τριες σκέφτηκαν τι δουλειές θα μπορούσαν να κάνουν τα πρόσωπα της ιστορίας στον χώρο της βιβλιοθήκης. Επιπλέον συζητήσαμε για τη διαφορετικότητα και οι μικροί μαθητές/τριες αποτύπωσαν σε χαρτί το δικό τους δυνατό σημείο. Στο τέλος, κλείσαμε τη διαδικτυακή μας συνάντηση με τη φράση «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70