Ένας κόσμος με ίσα δικαιώματα, 2022

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ Τάξης (σχ. έτος 2022-2023), με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού (20 Νοεμβρίου), μελέτησαν το βιβλίο «Το μαγικό μολύβι της Μαλάλα» της Μαλάλα Γιουσαφζάι, την συγκλονιστική ιστορία ενός κοριτσιού από το Πακιστάν που αγωνίζεται για το δικαίωμα των κοριτσιών στην εκπαίδευση στη χώρα της, αλλά και το δικαίωμα όλων στη ζωή όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο και παιδί.

Στη συνέχεια, παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με την ζωή της και την ομιλία της κατά τη βράβευσή της με το Νόμπελ Ειρήνης. Τέλος, έφτιαξαν τα δικά τους μαγικά μολύβια, αποτυπώνοντας τις σκέψεις τους για τις αλλαγές που επιθυμούν να πραγματοποιηθούν σε όλον τον κόσμο, τις οποίες και φώναξαν δυνατά. Η φράση "Όλα τα παιδιά της Γης έχουν ίσα δικαιώματα" που ακούστηκε από τους/τις μαθητές/τριες είναι κάτι που σίγουρα δεν πρέπει να μας αφήσει ανεπηρέαστους, αλλά να αναλογιστούμε τι μπορούμε κι εμείς οι ίδιοι να κάνουμε για να προστατεύσουμε τα δικαιώματα όλων των παιδιών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τάγκα Ζωή, ΠΕ70