Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Αξιολόγηση Ομίλου Φυσικής 2013-14

Σκοπός του ομίλου Φυσικής ήταν να λειτουργήσει με ρόλο συμπληρωματικό στο μάθημα "Φυσικά" της Ε' και ΣΤ' τάξης, στο οποίο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε πρακτικά πειράματα του εργαστηρίου και να αποκτήσουν αυθεντική εμπειρία με φυσικά και πραγματικά υλικά, επιστημονικά όργανα και εξοπλισμό.

Ως εκπαιδευτικοί επωφεληθήκαμε από τα μοναδικά χαρακτηριστικά της τεχνολογίας και αξιοποιήσαμε τη δυνατότητα των προσομοιώσεων για να βοηθήσουμε τους μαθητές να οπτικοποιήσουν αφηρημένες έννοιες, να έχουν πολλαπλές αναπαραστάσεις και να απλοποιήσουν περίπλοκα προβλήματα εξετάζοντας περιορισμένο αριθμό μεταβλητών ή εξιδανικευμένες συνθήκες.

Οι μαθητές, οδηγούμενοι από τα φύλλα εργασίας (προσαρμοσμένα στις δυνατότητες του Δημοτικού) και μέσα από φθίνουσα καθοδήγηση, ερωτήσεις, απολογισμό των δραστηριοτήτων, ανατροφοδότηση σχετικά με τις αποφάσεις και τις δράσεις, εξοικειώθηκαν με τη χρήση προσομοιώσεων, προβληματίστηκαν, συζήτησαν, οικοδόμησαν τη γνώση μέσα από πειραματισμό και ανακάλυψη.

Είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον ότι μέσα από λογισμικά όχι μόνο αξιοποίησης αλλά και δημιουργίας προσομοιώσεων (π.χ. Yenka), οι μαθητές δημιούργησαν δικά τους περιβάλλοντα (π.χ. απλοποιημένο Δίκτυο ΔΕΗ-ηλεκτροδότηση πόλης) και κατανόησαν δύσκολες έννοιες (π.χ. υψηλή τάση, μετασχηματιστής υποβιβασμού τάσης, εναλλασσόμενο ρεύμα). Επίσης είναι σημαντική και η εξοικείωση τους με δικτυακούς τόπους που παρέχουν έγκυρες προσομοιώσεις (π.χ. ψηφιακό σχολείο, phet.colorado.edu).

Οι προβλεπόμενες ενότητες ολοκληρώθηκαν με εξαίρεση τη ρομποτική. Αυτό μας δίνει το έναυσμα να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας ανανεωμένη και εμπλουτισμένη με νέο υλικό την επόμενη χρονιά, όπως προέκυψε και μέσα από τον αναστοχασμό των μαθητών.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86), Μακρίδη Ειρήνη (ΠΕ70)