Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, 2024

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας υλοποίησαν δράσεις με στόχο την καλλιέργεια της αγάπης και του σεβασμού στα ζώα. Διάβασαν βιβλία σχετικά με τη φιλοζωία και την προσφορά βοήθειας στα αδέσποτα ζώα, συζήτησαν για την αξία του σεβασμού στα ζώα, τους τρόπους προστασίας των ζώων και τον εθελοντισμό.

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, μας επισκέφθηκαν εθελόντριες από τον Σύλλογο για την Ηθική Μεταχείριση των ζώων, ΑΝΙΜΑ και μας ενημέρωσαν για τα δικαιώματα των ζώων, τις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών αλλά και πώς μπορούμε να προσφέρουμε βοήθεια στα αδέσποτα ζώα. Επιπλέον, είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε τον Μπάμπη, έναν φιλικότατο σκύλο εθελόντριας. Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες πρόσφεραν με χαρά τροφές στον Σύλλογο για τα αδέσποτα σκυλάκια και γατάκια.