Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης δέχτηκαν με χαρά για 2η χρονιά τους μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, για να γιορτάσουν μαζί την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου έφτιαξαν μαζί χριστουγεννιάτικα στολίδια, τραγούδησαν και στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο! Δεν έλειψαν τα κεράσματα και τα δώρα, καθώς και η υπόσχεση πως θα ξανανταμώσουμε πολύ σύντομα. Σας Ευχαριστούμε! Ήταν τιμή μας που μας επισκεφτήκατε!

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ' τάξης υλοποίησαν δραστηριότητες ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και ανάπτυξης ενσυναίσθησης. Η αποδοχή της διαφορετικότητας και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο θεωρούνται ουσιώδη στην κοινωνία μας. Οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν για τα άτομα με προβλήματα όρασης, συζήτησαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους και έγραψαν το όνομά τους στη γραφή Braille. Διάβασαν βιβλία με ήρωες άτομα με αναπηρία, συζήτησαν για τα συναισθήματα, τις ανάγκες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.

Στη συνέχεια, σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ' τάξης, έκαναν ζευγάρια, στα οποία ο ένας έκλεισε τα μάτια του ενώ ο άλλος έπρεπε να τον καθοδηγεί στην αυλή, να ξεπερνούν τα εμπόδια δίνοντας τις κατάλληλες οδηγίες. Με αυτή τη δραστηριότητα κατανόησαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με προβλήματα όρασης αλλά και τρόπους να τις ξεπερνούν.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Κυριακή (Α' τάξη), Δασκάλου Βασιλική (Β' τάξη), Γκουλγκούτη Αναστασία (Δ' τάξη), Δημουλιά Μαρία (Γ' τάξη)

Α' και Β' τάξη

Δ' τάξη