ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ, ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο. Με αφορμή την ημέρα αυτή, κλήθηκε το Σχολείο μας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σε ζητήματα πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού από την Πέμπτη 3 Μαρτίου έως και την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022. Έγινε συζήτηση στη Δ΄ και στην Ε΄ Τάξη για θέματα σχετικά, μέσα από κείμενα και εικόνες. Παράλληλα, οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν στην πανανθρώπινη αξία της Ειρήνης. Έτσι, αντιτάχθηκαν στη βία που δέχονται οι άνθρωποι στην Ουκρανία με την έναρξη του πολέμου. Στα πλαίσια αυτής της δράσης, οι μαθητές της Δ΄ και της Ε΄ Τάξης συνεργάστηκαν και ως ανθρώπινη αλυσίδα σχημάτισαν το σύμβολο της Ειρήνης στην αυλή του Σχολείου, για να στείλουν το μήνυμα της παγκόσμιας Ειρήνης.

"ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ, ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ"

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Τσιούρη Ελευθερία, Γκουλγκούτη Αναστασία