+δημιουργώTο Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, που λειτουργεί στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων τους και με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, καλούν τους μαθητές τις μαθήτριες να συμβάλλουν με τις εικαστικές δημιουργίες τους στη διαμόρφωση της ιστοσελίδας του Παρατηρητηρίου. Το θέμα της δράσης είναι: «+δημιουργώ» και στόχος είναι τόσο η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στο σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Το Σχολείο μας συμμετέχει στη δράση "+δημιουργώ" για τη δημιουργία της αφίσας του Παρατηρητηρίου. Οι μαθητές εκφράστηκαν μέσα από τα έργα τους καταθέτοντας προσωπικές απόψεις, επιθυμίες και ελπίδες για μια καθημερινή σχολική ζωή χωρίς βία. Τα έργα των μαθητών ήταν αξιόλογα και ξεχωριστά παρουσιάζοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ένα επιλέχθηκε και στάλθηκε στη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων όπου του ευχόμαστε καλό ταξίδι στο δρόμο της δράσης...

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία