Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Παρουσίαση στο Φεστιβάλ των Ομίλων, 2022

Οι μαθητές του Ομίλου "Επιστήμης & Τεχνολογίας" ως Μικροί Επιστήμονες παρουσίασαν τις δικές τους εργασίες στο Φεστιβάλ παρουσίασης των Ομίλων την Τετάρτη 8 Ιουνίου 2022, δείχνοντας στους υπόλοιπους μαθητές του Σχολείου τις δικές τους εργασίες και τα δικά τους πεδία ενασχόλησης με την Επιστήμη. Τα θεματικά πεδία με τα οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές του Ομίλου τη σχολική χρονιά 2021-2022 ήταν τα ακόλουθα:

Μη επανδρωμένα οχήματα, Δορυφόροι & Μηχανές, Σύγχρονοι δεινόσαυροι, Πώς να δαμάσουμε τη φωτιά, Τεχνητή νοημοσύνη - Ρομποτική, Γκραν Κάνυον, Το ηλιακό μας σύστημα, Μικροί αρχαιολόγοι, Μια ματιά με το μικροσκόπιο.

Όμιλος Επιστήμης και Τεχνολογίας, 2021-2022

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Επιστήμης και Τεχνολογίας 2021-2022 (Τάξη Δ'), ασχολήθηκαν με ακόμη 5 θεματικές ενότητες, όπως αυτές παρουσιάζονται στο παρακάτω βίντεο. Έτσι, μέσα από τη δουλειά τους σας παρουσιάζουμε και το Β΄ Μέρος του φετινού ομίλου.

Τα ρομπότ ζωντανεύουν

Οι μαθητές/τριες της Δ΄ Τάξης του Ομίλου Επιστήμης & Τεχνολογίας, ολοκληρώνοντας την Ενότητα "Η εξάπλωση των μηχανών - Τεχνητή νοημοσύνη", γράψανε τη δική τους ρομποτοϊστορία, σχεδιάσανε τις δικές τους κούκλες και παίξανε κουκλοθέατρο.

Το κουκλοθέατρο, αναπαράσταση κάποτε των θεϊκών κόσμων, μετεξελίχθηκε σε παραμύθι στα χέρια των παιδιών. Το κουκλοθέατρο στο σχολείο αποτελεί σημαντικό εργαλείο στην εκπαίδευση του 21ου αιώνα. Πλέον το κουκλοθέατρο δεν αποτελεί ένα θέαμα που τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή μια φορά το χρόνο, αλλά αποτελεί σημαντικό αρωγό για την ομαλή κοινωνικο-συναισθηματική ανάπτυξή τους.

Όμιλος Επιστήμης και Τεχνολογίας, 2021-2022

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Επιστήμης και Τεχνολογίας 2021-2022 (Τάξη Δ'), ασχολήθηκαν με τα μη επανδρωμένα συστήματα. Αρχικά συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με τον καθηγητή του Πολυτεχνείου Κρήτης κ. Παρτσινέβελο Παναγιώτη, μέλος της ερευνητικής ομάδας SenseLab, και στη συνέχεια έφτιαξαν τα δικά τους μη επανδρωμένα οχήματα και έδωσαν οδηγίες χρήσης.

Το δεύτερο θεματικό πεδίο αφορούσε τους δεινόσαυρους. Οι μαθητές/τριες αρχικά αναζήτησαν πληροφορίες για τους δεινόσαυρους και παρουσίασαν τις εργασίες τους στην ολομέλεια. Στη συνέχεια έγιναν μικροί παλαιοντολόγοι, βρήκαν στο ψυγείο τους δεινόσαυρους σε πάγο, έβαλαν τα γεγονότα σε χρονική σειρά, απάντησαν σε ερωτήσεις κλειστού τύπου και έπαιξαν κρεμάλα και άλλα παιχνίδια.