Διατροφοπεριπέτειες, 2023

Το 1ο Πειραματικό Σχολείο ΖΠΑ Ιωαννίνων συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ινστιτούτο Prolepsis με τίτλο «Διατροφοπεριπέτειες». Το πρόγραμμα έχει ως στόχο την προώθηση της υγιεινής διατροφής και της σωματικής δραστηριότητας και υλοποιήθηκε μέσω τηλεκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει βιωματικές δράσεις και έχουν σχεδιαστεί από την επιστημονική ομάδα του Ινστιτούτου, η οποία απαρτίζεται από ιατρούς, διαιτολόγους-διατροφολόγους και ειδικούς προαγωγής ψυχικής υγείας, σε συνεργασία με παιδαγωγούς και θεατρολόγους.

Ειδικότερα πραγματοποιήθηκαν δύο (2) δράσεις διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας η κάθε μία, διαφορετικές ανάλογα με την τάξη που παρακολουθούσαν τα παιδιά, ενώ η αξιολόγηση των δράσεων έγινε με Ερωτηματολόγιο που συμπλήρωσαν διαδικτυακά οι εκπαιδευτικοί. Επιπλέον διατέθηκε εκπαιδευτικό υλικό, όπως μπορείτε να δείτε εδώ.

Οι δράσεις για τους μικρότερους μαθητές (Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξεις) βασίζονταν στο παραμύθι «Διατροφοπεριπέτειες» στη Χώρα των Νόστιμων Βασιλείων. Κατά τη διάρκεια τους, τα παιδιά γνώρισαν τον Καπετάν Υγεία και τους Ήρωες της Νόστιμης Συμμαχίας και μαζί τους έκαναν ένα «διατροφικό ταξίδι» στη Χώρα των Νόστιμων Βασιλείων. Στη συνέχεια έλυσαν γρίφους σχετικά με την υγιεινή διατροφή και συμμετείχαν σε δοκιμασίες για κάθε ομάδα τροφίμων. Για τους μεγαλύτερους μαθητές (Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεις) πραγματοποιήθηκε αρχικά εκπαιδευτική παρουσίαση για τη σημασία της υγιεινής διατροφής. Στη συνέχεια, κατά τη δεύτερη δράση οι μαθητές έμαθαν περισσότερα για την υγιεινή διατροφή και συμμετείχαν σε «δοκιμασίες» για κάθε ομάδα τροφίμων.

Επισημαίνεται (1) ότι το εν λόγω Πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της σύναψης συμφώνου συνεργασίας με το Ινστιτούτο, Πρόεδρος του οποίου είναι η καθηγήτρια του ΕΚΠΑ κα Αθηνά Λινού. (2) Προηγήθηκε ενημερωτική εκδήλωση από την καθηγήτρια κα Α. Λινού προς τους γονείς & κηδεμόνες του σχολείου μας. Μπορείτε να δείτε τη βεβαίωση εδώ.