Σε εφαρμογή του α) εδ. ζ, παρ. 3 του άρθρου 14 και β) εδ., παρ. 4 του άρθρου 17, του ν όμου 4692/2020 "Αναβάθμιση του Σχολείου και άλλες διατάξεις"  και έχοντας ως στόχο την προώθηση της εκπαιδευτικής έρευνας, την εφαρμογή καινοτομιών στη διδακτική πρακτική, τη διδακτική των επιμέρους αντικειμένων, την αξιολόγηση και διαχείριση σχέσεων σε επίπεδο σχολικής μονάδας, την υποστήριξη του στόχου της δημιουργικότητας, την επιστημονική στήριξη και την επαγγελματική ανάπτυξη του εκπαιδευτικού μας προσωπικού, την υποστήριξη της εφαρμοσμένης έρευνας σε ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία και στην αποτελεσματικότητα της σχολικής μονάδας και κατόπιν θετικής εισήγησης του Επιστημονικού και Εποπτικού Συμβουλίου (ΕΠΕΣ) του σχολείου μας, συνάψαμε σύμφωνα συνεργασίας με Πανεπιστημιακά Τμήματα που αφορούν στους τομείς:

• Eπαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών (συμμετοχή σε σεμινάρια/ημερίδες του τμήματος, σε προγράμματα κατάρτισης για τη βελτίωση και την ανάπτυξη των γνώσεων και των δεξιοτήτων του εκπαιδευτικού προσωπικού).
  • Eκπαιδευτική έρευνα πεδίου στο επίπεδο του σχολείου (ανταλλαγή/αμοιβαίες επισκέψεις μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας-υποψηφίων διδακτόρων & μεταδιδακτόρων και συνεργασία, με στόχο την προώθηση της έρευνας και την υποστήριξη καινοτόμων διδακτικών πρακτικών, διοργάνωση από κοινού ερευνητικών δραστηριοτήτων, συνεργασία ερευνητικών ομάδων με την εκπαιδευτική κοινότητα).
  • Yποστήριξη των ομίλων δημιουργικότητας που λειτουργούν στο σχολείο (αμοιβαίες επισκέψεις μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας-υποψηφίων διδακτόρων, μεταδιδακτόρων και μαθητών στο πλαίσιο της διερευνητικής και βιωματικής μάθησης).
  • Oργάνωση δράσεων στο πλαίσιο λειτουργίας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Πιλοτικής Εφαρμογής Νέων Προγραμμάτων Σπουδών στο σχολείο με στόχο την αφύπνιση του ενδιαφέροντος των μαθητών σε διάφορα γνωστικά αντικείμενα, καθώς και σε θέματα που αφορούν την Ψυχική και Συναισθηματική τους Υγεία (ανάπτυξη κοινωνικών & συναισθηματικών δεξιοτήτων/αναγνώριση και διαχείριση συναισθημάτων, σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, ανθρώπινα δικαιώματα & αξιοπρέπεια, αλληλοσεβασμός και σεβασμός στη διαφορετικότητα, αντιμετώπιση διακρίσεων, ισότητα των φύλων, συνεργασία/συνεργατικότητα, κοινωνική ευαισθησία, κοινωνική ευθύνη, ευάλωτες κοινωνικές ομάδες, συμπερίληψη στην εκπαίδευση, σχολικός και διαδικτυακός εκφοβισμός).
  • Yποστήριξη διαλέξεων που αφορούν στην ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων σε θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος που άπτονται του γονεϊκού τους ρόλου.

Μπορείτε να δείτε τα σύμφωνα συνεργασίας που υπογράφτηκαν με τα τμήματα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: