cropped r4clogoright 2

Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων είναι ένα από τα 29 Δημοτικά Σχολεία της χώρας που επιλέχθηκε για να συμμετέχει στο έργο ERASMUS+KA3 με τίτλο: «Reflecting for Change (R4C)», σύμφωνα με απόφαση του ΙΕΠ. Δηλαδή, υποστήριξη Erasmus+ KA3 για μεταρρύθμιση πολιτικής - Πρόγραμμα συνεργασίας για το μέλλον.

Το έργο R4C έχει σχεδιαστεί για να προωθήσει τη χρήση εργαλείων αυτοαναστολής ως όχημα για την υποστήριξη της καινοτομίας και της συστημικής αλλαγής στα σχολεία. Προτείνει ένα πλαίσιο υποστήριξης της καινοτομίας (School Innovation Academy) και έναν χάρτη πορείας προς τα σχολεία που επιδιώκουν να εισαγάγουν μια κουλτούρα αλλαγών που εξασφαλίζει μια ουσιαστική υιοθέτηση της βιώσιμης καινοτομίας, με έμφαση στην επίτευξη βελτιωμένων μαθησιακών αποτελεσμάτων όπως ορίζεται στη στρατηγική «Ευρώπη 2020».

Το R4C στοχεύει στην ανάδειξη της δυνατότητας του εργαλείου SELFIE να λειτουργεί ως σημείο εκκίνησης - και μέσω της διασύνδεσης της καινοτομίας με το άνοιγμα του Σχολείου - προς την ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου σχεδίου προς την καινοτομία. 300 σχολεία θα καθοδηγηθούν, για να καταρτίσουν έναν χάρτη πορείας και τη στρατηγική τους για την καινοτομία, όπου θα κάνουν επίσης την καλύτερη χρήση των ευκαιριών ERASMUS+ και των σχετικών με την πολιτική πρωτοβουλιών (εθνικό και διεθνές), για να γίνει ένα όσο το δυνατόν μεγαλύτερο, καινοτόμο οικοσύστημα."