Εικαστικά

Εικαστικές Δημιουργίες, 2020-2021Η εικαστική γλώσσα είναι μια γλώσσα μοναδική, με το δικό της "αλφαβητάρι" για να εκφράσει τις δικές τις έννοιες. Όπως οι λέξεις, οι νότες κι οι αριθμοί, έτσι είναι το σχέδιο, η φόρμα, η σύνθεση, οι υφές, ο ρυθμός…

Όσο σημαντικό είναι να φτιάχνω, να δημιουργώ, είτε οργανικά, είτε με συγκεκριμένη στόχευση, άλλο τόσο σημαντικό είναι να ‘’διαβάζω’’, δηλαδή να βλέπω, να παρατηρώ πραγματικά. Να παρατηρώ σε βάθος τον κόσμο γύρω μου. Το φώς, το χρώμα, τα βουνά, τα λουλούδια, τα κτίρια, την καθημερινή ζωή, τους ανθρώπους, τα έργα των σπουδαίων καλλιτεχνών. Η εικαστική τέχνη, όπως όλες οι τέχνες, εμπεριέχουν βαθιά στον πυρήνα τους την αφαιρετική σκέψη, την αφαιρετική αντίληψη και προσέγγιση, όπως την έχουν μέσα τους ατόφια κι ακέραιη τα παιδιά.

Μελετήσαμε τη ζωή και το έργο των Βίνσεντ Βαν Γκόγκ, Ανρί Ματίς, Αμεντέο Μοντιλιάνι, Βασίλι Καντίνσκι, Πάουλ Κλέε, Γιαγιόι Κουσάμα, Φρίντα Κάλο, Όπυ Ζούνη, Αλέξη Ακριθάκη, Γιάννη Γαϊτη, Νίκου Χουλιαρά, Κήθ Χάρινγκ, Αλεξάντερ Κάλντερ, Τζιουζέπε Αρτζιμπόλντο ανάμεσα σε άλλους. Η ανταπόκριση των παιδιών στον κόσμο της εικόνας, η συμμετοχή τους στην ιστορία και στο ταξίδι δημιούργησε έργα που θα τα ζηλευαν κι οι πιο σπουδαίοι ζωγράφοι.

Δεν μελετούμε την τέχνη και δεν κάνουμε τέχνη στο σχολείο για να κάνουμε τα παιδιά απαραίτητα καλλιτέχνες, όπως δεν κάνουμε μαθηματικά για να κάνουμε τα παιδιά μαθηματικούς. Κάνουμε τέχνη στο σχολείο για να δημιουργήσουμε ολοκληρωμένους ανθρώπους, για να εμπνευστούμε και να εμπνεύσουμε, να καλλιεργήσουμε συνολικά την σκέψη των παιδιών, την έκφραση και να δημιουργήσουμε πλατύ ορίζοντα.

Ελένη Π.Παπαδοπούλου, Εικαστικός

Τάξη Β', Ηλιοτρόπια (σκίτσο και χρώμα), Βίνσεντ Βαν Γκόγκ