Οι μαθητές της Ε' και το Διαδίκτυο, 2022Οι μαθητές/τριες της Ε' τάξης (Σχ. Έτος 2022-2023), σε ομάδες των 2 ατόμων, αποτύπωσαν σε χαρτί πως αντιλαμβάνονται τη λέξη Διαδίκτυο (Internet) και παρουσίασαν τα έργα τους στην ολομέλεια. Οι μαθητές/τριες ερμηνεύουν το Διαδίκτυο κυρίως με βάση τις υπηρεσίες και τις εφαρμογές που προσφέρει, ενώ δεν το αναπαριστούν σαν μέσο και αποτέλεσμα σύνδεσης υπολογιστών και δικτύων. Κυρίως αποτύπωσαν:

• τις συσκευές που κυρίως χρησιμοποιούν για να "σερφάρουν" στο Διαδίκτυο, όπως tablet ή iPad και κινητά τηλέφωνα
  • την ασύρματη σύνδεση στο Διαδίκτυο
  • τις εφαρμογές και υπηρεσίες που χρησιμοποιούν

Στη συνέχεια, για να έχουν μια πρώτη επαφή με το τι είναι δίκτυο, τι είναι Διαδίκτυο και ποιος είναι ο ρόλος των εξυπηρετητών στη λειτουργία του Διαδικτύου, παρακολούθησαν τα βίντεο: Τι είναι το δίκτυο και το ΔιαδίκτυοΜε Απλά Λόγια: Πώς δουλεύει το InternetHow the Internet Works in 5 Minutes.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)