4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή & Παραολυμπιακή εβδομάδα

Στο πλαίσιο της 4ης Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής εβδομάδας (5-9 Φεβρουαρίου), το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή επιτροπή και τις Ακαδημίες Ελλάδας & Γαλλίας διοργάνωσε διαδικτυακές συναντήσεις με σπουδαίους αθλητές από τη Γαλλία και την Ελλάδα στα γαλλικά και στα ελληνικά με ταυτόχρονη μετάφραση.

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την Γαλλίδα αθλήτρια Αlexandra Saint-Pierre, πρωταθλήτρια στην επιτραπέζια αντισφαίριση. H Alexandra στην ηλικία των 19 ετών έμεινε καθηλωμένη σε αναπηρικό αμαξίδιο μετά από σοβαρό ατύχημα. Μας είπε: "Έπρεπε να αποδεχθώ το αμαξίδιο, το ό,τι δεν θα ξαναπερπατήσω και το ό,τι η ζωή μου άλλαξε τελείως". Αποφάσισε όμως να συνεχίσει το αγαπημένο της άθλημα. Με συγκέντρωση, επιμονή και σκληρή προπόνηση ξεκίνησε τους αγώνες στα 21 της. Πρωταθλήτρια Γαλλίας στο ατομικό και το διπλό για το 2021, 2022 και 2023, παγκόσμια πρωταθλήτρια και 1η στην Ευρώπη το 2022, με αργυρό και χάλκινο στο διπλό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 2023, βάζει πλώρη για τους Παραολυμπιακούς στο Παρίσι φέτος το καλοκαίρι.

Οι μαθητές/τριες (και μετά από συζήτηση στην τάξη) γνώρισαν μια άλλη πλευρά της ζωής, αναλογίστηκαν τις δυσκολίες των ατόμων με ειδικές ανάγκες και θαύμασαν τη δύναμη που χαρακτηρίζει αυτά τα άτομα που μας αποδεικνύουν ότι είναι ίσοι και ενεργοί φτάνοντας ως την αριστεία! Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες σε μια διαθεματική συνεργασία με το δάσκαλο της τάξης διδάχθηκαν ιστορικά στοιχεία για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες.Τέλος, τους δόθηκε υλικό (λεξιλόγιο, φύλλο εργασίας, σύμβολα και αξίες των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων) καθώς και μηνύματα τα οποία αποτύπωσαν σε αφίσα για να τα θυμούνται!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τζάτσου Μαργαρίτα (ΠΕ05)