Η Νεολαία αναλαμβάνει δράση! Δράστε κι εσείς!

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό εργαστήριο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης "Jugend macht! Macht mit!" - «Η Νεολαία αναλαμβάνει δράση! Δράστε κι εσείς!» του Goethe-Institut Athen (Ινστιτούτο Γκαίτε της Αθήνας). Οι μαθητές/τριες γνώρισαν μέσω συνεργατικών μαθησιακών δραστηριοτήτων τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ (Sustainable Development Goals / Nachhaltigkeitsziele), όπως έχουν αποτυπωθεί στην Agenda 2030.

Οι μαθητές/τριες εξοικειώθηκαν με δυνατότητες και πτυχές της βιώσιμης ανάπτυξης και αναλογίστηκαν με παιγνιώδη και διαδραστικό τρόπο (memory, domino, δημοσκόπηση, ημερολόγιο, κολάζ), πως οι ίδιοι μπορούν να γίνουν ενεργοί πολίτες και να συμβάλλουν στην καλυτέρευση τόσο των οικολογικών όσο και των κοινωνικοοικονομικών προβλημάτων, σε συνδυασμό με την εξάσκηση των γνώσεών τους στη Γερμανική γλώσσα και την περαιτέρω ανάπτυξη αυτών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσάγκα Αικατερίνη (καθηγήτρια Γερμανικών Ε΄ Τάξης)