Εθνικός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2023: Δωμάτιο αξιοπερίεργων εκθεμάτων

Η ιδέα ενός σχεδίου εργασίας με θέμα τα δωμάτια αξιοπερίεργων εκθεμάτων (cabinets de curiosités) γεννήθηκε με αφορμή την έκθεση «Visitations» του καλλιτέχνη Γιάννη Χατζηασλάνη. Πηγή έμπνευσης για τον καλλιτέχνη αποτέλεσε η ευρωπαϊκή πρακτική των cabinets de curiosités, η οποία αναπτύχθηκε την περίοδο της Αναγέννησης, στις αρχές του 15ου αιώνα, στο σταυροδρόμι της τέχνης και της επιστήμης. Η φωτογραφική έκθεση του Γιάννη Χατζηασλάνη, έργα του οποίου κοσμούν το εικαστικό μέρος του Εθνικού Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας 2023 στην Ελλάδα, επανερμηνεύει την έννοια της συλλογής αντικειμένων με απώτερο σκοπό τη δημιουργία ενός ποιητικού κόσμου.

Ποιος είπε ότι η περιέργεια είναι άσχημο πράγμα; Αντίθετα, αποτελεί έναν εξαιρετικό τρόπο εξερεύνησης, αναπαράστασης και οικειοποίησης του κόσμου, στο πλαίσιο ενός οικείου χώρου ή προς όφελος ενός μικρού αριθμού επισκεπτών. Εργαλείο γνώσης και πηγή αισθητικής απόλαυσης, το ιδιωτικό δωμάτιο αξιοπερίεργων αντικειμένων θα δώσει τη σκυτάλη, στα τέλη του 18ου αιώνα, στο μουσείο, ανοικτό πλέον στο ευρύ κοινό! Θησαυροφυλάκια, συλλογές αξιοπερίεργων αντικειμένων, παραθέσεις εκθεμάτων φυτών, ορυκτών, ζώων, λίθων, μηχανολογικών αντικειμένων, έργων τέχνης, τα δωμάτια αυτά αποκαλούνται επίσης δωμάτια θαυμάτων που, σύμφωνα και με την ετυμολογία της λέξης, δημιουργήθηκαν για να προκαλούν έκπληξη και θαυμασμό.

Με αφορμή το μεγάλο διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας 2023, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος προσκάλεσε εκπαιδευτικούς και μαθητές να δημιουργήσουν το δικό τους δωμάτιο αξιοπερίεργων αντικειμένων στην τάξη και να εξερευνήσουν ένα θέμα που προσφέρει πολλές δυνατότητες ανάδειξης της δημιουργικότητας και της φαντασίας, αλλά και του προβληματισμού, της έρευνας και της παρατηρητικότητας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' ταξης (σχ. έτος 2022-2023) έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Μούτσιου Αλεξίας. Δημιούργησαν το δικό τους δωμάτιο αξιοπερίεργων αντικειμένων με κατασκευές, ζωγραφίες, δημιουργίες διαφόρων εκθεμάτων από πολλές Γαλλόφωνες χώρες. Έγραψαν επίσης ένα ποίημα με την μορφή ακροστιχίδας με θέμα το δωμάτιο αξιοπερίεργων εκθεμάτων που δημιούργησαν.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)