3η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Για μία ακόμη χρονιά, από τις 6 έως τις 10 Φεβρουαρίου 2023, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, ΕΘΝΟΑ διοργάνωσε την 3η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα και προσκάλεσε όλους τους νέους και νέες της χώρας (και όχι μόνο τους μαθητές γαλλικής γλώσσας) να μοιραστούν ένα κοινό πάθος: τον αθλητισμό και τις αξίες του μέσα από συζητήσεις με πρωταθλητές. Οι συναντήσεις με κορυφαίους αθλητές αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης κι ενθάρρυνσης και μία ευκαιρία για όλους να ανακαλύψουν τις αξίες του Ολυμπισμού. Οι συναντήσεις διεξήχθησαν διαδικτυακά στα ελληνικά και στα γαλλικά με ταυτόχρονη μετάφραση.

Η ΣΤ' τάξη (σχ. έτος 2022-2023) του σχολείου μας είχε την χαρά να παρακολουθήσει την 3η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα με τη συμμετοχή του γαλλο-έλληνα μπασκετμπολίστα Angelo Tsagarakis, ο οποίος είναι ο νέος Ομοσπονδιακός προπονητής στην Εθνική ομάδα μπάσκετ 3Χ3. Γεννημένος και μεγαλωμένος στη Γαλλία, από Έλληνα πατέρα και Γαλλίδα μητέρα, συμμετέχει από το 2012 σε διεθνείς διοργανώσεις ως παίκτης, έχοντας κατακτήσει με την Εθνική Γαλλίας και το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Ναντ το 2017, ενώ έχει κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στο Shooting Contest τόσο στο Παγκόσμιο όσο και στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο. «Όταν το επίθετό σου είναι Τσαγκαράκης, το να εκπροσωπείς την Εθνική Ελλάδας στη ζωή του ως άντρας είναι απερίγραπτο. Μεγάλη τιμή. Φόρεσα τη φανέλα της μητέρας μου τώρα αντιπροσωπεύω τη φανέλα του πατέρα μου», δήλωσε με ανάρτησή του στο Twitter. Έχει παίξει επαγγελματικό μπάσκετ στην Α1 και Α2 Γαλλίας, όπως και στην Ελλάδα, με τα Τρίκαλα, την Κύμη και τον Ιωνικό. Το 3Χ3 είναι πλέον Ολυμπιακό άθλημα.

Ο Angelo Tsagarakis συνομίλησε με τους μαθητές στα γαλλικά και στα ελληνικά και τους προέτρεψε να μην εγκαταλείπουν ποτέ τις προσπάθειες, να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες και να διατηρούν ζωντανή τη φλόγα μέσα τους. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας τον ρώτησαν: Ποιο άθλημα θα ακολουθούσατε αν δεν ήταν το μπάσκετ; Η απάντηση του ήταν το τέννις και ότι σίγουρα θα γινόταν ένας Τσιτσιπάς!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)