6ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για την Γαλλοφωνία, 2021

Το Σάββατο, 10 Απριλίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας συμμμετείχαν διαδικτυακά στον 6ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία με θέμα: "Γαλλοφωνία και Φιλελληνισμός. Κείμενα Μνήμης" / "Francophonie et Philhellénisme. Textes de mémoire", με σκοπό να συνδεθεί με τις εκδηλώσεις για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, αλλά και να αναδειχθούν οι διαχρονικές σχέσεις των δύο χωρών.

Οι μαθητές/τριες, με τον συντονισμό της εκπαιδευτικού ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, κ. Αλεξίας-Αγγελικής Μούτσιου, συμμετείχαν στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία με απαγγελία ποιημάτων του VICTOR HUGO, με τραγούδι και με ψηφιακές δημιουργίες στο padlet ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑ-FRANCOPHONIE.

Τον Μαραθώνιο Ανάγνωσης, στον οποίο συμμετείχαν σχολεία των ΠΔΕ Ηπείρου, Θεσσαλίας και Ιονίων Νήσων, διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Γαλλικής Γλώσσας κ. Χάιδω Νάτση.