Μαθαίνω την ιστορία της «Ακαδημίας»

Η ενότητα της Γλώσσας με τίτλο «Η ζωή στην πόλη» οδήγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες της E' τάξης να προβληματιστούν για την ιστορία του κτηρίου που φιλοξενεί το σχολείο μας. Για τον λόγο αυτό την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023 βγήκαμε από την τάξη κι επισκεφθήκαμε την κύρια είσοδο του κτηρίου της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας. Παρατηρήσαμε την επιγραφή του κτηρίου, αναλύσαμε κάθε λέξη αυτής, ώστε να μάθουμε ιστορικά στοιχεία, ενώ συζητήσαμε για τις προτομές που κοσμούν συγκεκριμένο σημείο της Ακαδημίας. Αξίζει να αναφερθεί ότι όλα τα παιδιά πρόσθεταν από κάτι που έχουν συζητήσει στην οικογένεια τους για την τοπική ιστορία και ήταν σχετικό με το θέμα μας. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία καθώς οι μαθητές και οι μαθήτριες έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο να μάθουν περισσότερες πληροφορίες για το κτήριο στο οποίο έρχονται καθημερινά!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσακτσίρα Παρασκευή, ΠΕ70