Η σχολική ψυχολόγος στην τάξη μας, 2022

Η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και η ανάπτυξη της ομαδικότητας και της συνεργασίας θεωρούνται σημαντικά εφόδια για κάθε μαθητή και μαθήτρια. Προς την κατεύθυνση αυτή, κατά τη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς η Ε' τάξη (σχ. έτος 2021-2022) του Σχολείου μας υλοποίησε προγράμματα με στόχο την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και αποδοχής και σεβασμού της διαφορετικότητας. Παράλληλα, γνώρισαν τρόπους αντιμετώπισης της σχολικής βίας και τρόπους διαχείρισης συγκρούσεων. Σε αυτό το ταξίδι είχαμε την πολύτιμη βοήθεια της σχολικής ψυχολόγου κ. Σπυριδούλας Τραχανά στην οποία οι μαθητές εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους και άκουσαν τις συμβουλές της.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γκουλγκούτη Αναστασία (ΠΕ70), Τραχανά Σπυριδούλα (ΠΕ23)