Διατροφοπεριπέτειες, 2023

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης (σχ. έτος 2022-2023) συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με εκπρόσωπο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Διατροφοπεριπέτειες» του Ινστιτούτου Prolepsis και ταξίδεψαν στη Χώρα των Νόστιμων Βασιλείων. Μέσα από ένα θεατρικό παιχνίδι γεμάτο γρίφους, χρώματα και φαντασία βρήκαν τα πρώτα κομμάτια του παζλ της υγιεινής διατροφής, απαντώντας σε γρίφους και βοηθώντας τον καπετάν Υγεία. Αναμένεται η συνέχεια του παιχνιδιού για την ολοκλήρωση του παζλ μέσα από γρίφους στη 2η μελλοντική μας συνάντηση.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία, ΠΕ70

Την Τετάρτη 1η Φεβρουαρίου 2023, ολοκλήρωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ´ Τάξης το «διατροφικό ταξίδι» τους στη χώρα των Νόστιμων Βασιλείων, επιλύοντας όλους τους γρίφους σχετικά με την υγιεινή διατροφή και συμμετέχοντας ενεργά σε όλες τις «δοκιμασίες» για κάθε ομάδα τροφίμων.