Ανακαλύπτω τα μυστικά του τυπογραφείου, 2022

Την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' και Γ' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη σε τυπογραφείο της πόλης μας με σκοπό να μυηθούν στην τέχνη της τυπογραφίας. Το φιλόξενο προσωπικό του τυπογραφείου, αφού τους υποδέχτηκε και τους ξενάγησε στους χώρους του, μοιράστηκε μαζί τους τα μυστικά της τυπογραφίας παρουσιάζοντάς τους τη λειτουργία όλων των μηχανημάτων και του εξοπλισμού καθώς επίσης και τα βήματα που απαιτούνται για να τυπωθεί ένα βιβλίο. Μετά την ξενάγηση, οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιασμένοι, αναχώρησαν για το σχολείο τους γεμάτοι γνώσεις και πρωτόγνωρες εμπειρίες.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Κοντού Έλενα, ΠΕ70 (Γ' τάξη) & Τσακτσίρα Παρασκευή, ΠΕ70 (Β' τάξη)