Γνωρίζουμε τις υπηρεσίες της συνοικίας μας  Στα πλαίσια του μαθήματος Μελέτη Περιβάλλοντος, στην ενότητα  Η συνοικία μου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Σχολείου μας (σχ. έτος 2021-2022) κατασκεύασαν μία μακέτα με τίτλο "Γνωρίζουμε τις υπηρεσίες της συνοικίας μας". Μέσα από αυτή τη βιωματική δράση τα παιδιά κλήθηκαν:

• να γνωρίσουν τη συνοικία τους και να νιώσουν ενεργοί πολίτες
  • να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά της γειτονιάς και να μάθουν τα όρια μιας συνοικίας
  • να διακρίνουν τα είδη των κατοικιών σε πολυκατοικίες ή μονοκατοικίες
  • να εντοπίσουν τους χώρους στη συνοικία τους που στεγάζουν βασικές υπηρεσίες σχετικά με την ασφάλεια, την υγεία, την επικοινωνία και τον πολιτισμό.

Επιπλέον οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με την επαναχρησιμοποίηση προϊόντων διότι τα υλικά που χρησιμοποιήσαμε είναι αυτά που έχουμε όλοι στα σπίτια μας (χάρτινα κουτιά, ρολά από χαρτί, χαρτοκιβώτια κ.α.). Με ενθουσιασμό συνεργάστηκαν σε μικρές ομάδες (3 – 4 ατόμων) για να βάψουν, να κόψουν και να συνθέσουν τη μακέτα. Οι μικροί μαθητές καλλιέργησαν την παρατήρηση, ασκήθηκαν στον προφορικό λόγο και την περιγραφή, ενώ βίωσαν τη χαρά της συνεργασίας, της ομαδικότητας και της δημιουργίας.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παντερμαράκη Φωτεινή (ΠΕ70)