Ανήσυχοι Αρθρογράφοι, 2020-2021  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης (σχ. έτος 2020-2021) του Σχολείου μας έγιναν δημοσιογράφοι και έφτιαξαν τη δική τους εφημερίδα με θέματα που ήρθαν σε επαφή κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς (Γλώσσα Β΄ τάξης, Ενότητα 17, Εφημερίδες! Εφημερίδες!,γ΄ τεύχος).

Τα ζώα υπό εξαφάνιση, τα παλιά επαγγέλματα, συνταγές μαγειρικής, ομαδικά παιχνίδια και κανόνες αυτών ήταν μερικά από τα θέματα που κέντρισαν το ενδιαφέρον τους. Επίσης, μας πρότειναν τα αγαπημένα τους βιβλία, μας παρουσίασαν τους αγαπημένους τους συγγραφείς και ζωγράφους, καθώς επίσης και τη σημασία μιας ισορροπημένης μεσογειακής διατροφής. Η εφημερίδα περιείχε και γλωσσοδέτες, παροιμίες για τους μήνες, αινίγματα, ποιήματα και έργα τέχνης των μικρών μαθητών. Τέλος, δεν παρέλειψαν να αναφερθούν και στον κορονοϊό που άλλαξε την καθημερινότητά τους.

Τα παιδιά καλλιέργησαν την κριτική τους σκέψη, ασκήθηκαν στον γραπτό λόγο και βίωσαν τη χαρά της συνεργασίας, της ομαδικότητας και της δημιουργίας.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μάκη Αικατερίνη (ΠΕ70)