Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Παίζοντας με το φως

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Φυσικής 2021-2022 (Τάξη Ε'), υλοποίησαν πειράματα για το φως, έπαιξαν με τις σκιές, κατανόησαν την ανάκλαση και διάθλαση του φωτός, σύνδεσαν τις ιδιότητες του φωτός με την καθημερινή ζωή!

Στατικός Ηλεκτρισμός

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Φυσικής 2021-2022 (Τάξη Ε'), ασχολήθηκαν με τον Στατικό Ηλεκτρισμό!

Γιατί τα μπαλόνια κόλλησαν στα μαλλιά μας; Γιατί τα μπαλόνια κόλλησαν στον τοίχο της τάξης μας; Τι συμβαίνει με τα ηλεκτρόνια;

Αφού έκαναν υποθέσεις, πειραματίστηκαν και κατέληξαν σε συμπεράσματα για τον Στατικό Ηλεκτρισμό!

Διαστολή - Συστολή

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Φυσικής 2021-2022 (Τάξη Ε'), παρατήρησαν φαινόμενα διαστολής και συστολής στερεών, υγρών και αερίων, υλοποίησαν πειράματα, έκαναν μετρήσεις, κατέληξαν σε συμπεράσματα και τα συνέδεσαν με την καθημερινότητα!