Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Όμιλος Εικαστικών, 2022-2023

Την Τετάρτη 31 Μαΐου 2023, έγινε η παρουσίαση του Ομίλου Εικαστικών «Ιμπρεσιονισμός: Φως και χρώμα στο περιβάλλον που ζω».

O όμιλος είχε ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών/τριών της Α' τάξης με την ιστορία, τους ζωγράφους του ιμπρεσιονισμού αλλά και τα έργα τους. Η έννοια του ιμπρεσιονισμού, οι έντονες χειρονομίες και ο δυναμισμός των συμπληρωματικών χρωμάτων, μεταδόθηκε μέσα απο την πρακτική εξάσκηση της ζωγραφικής με βάση διάσημους πινάκες του κινήματος αλλά και πιο ελεύθερων αλλά καθοδηγούμενων θεμάτων ζωγραφικής. Οι μαθητές/τριες απόλαυσαν το ταξίδι τους στην ιστορία της τέχνης εξασκούμενοι και σε έργα ζωγράφων που ενώ δεν ήταν ιμπρεσιονιστές, επηρέασαν την ιστορία τέχνης σε τόσο μεγάλο βαθμό που δεν θα μπορούσαν να λείπουν απο τα μαθήματα ζωγραφικής μας. Χωρίς το φως δεν θα μας δινόταν η δυνατότητα να δούμε, και αυτό το γνώριζαν πολύ καλά οι ιμπρεσιονιστές ζωγράφοι, γι' αυτό και πάλεψαν να αποτυπώσουν το παιχνίδι αυτό του φωτός και της αντανάκλασης του ήλιου πάνω στη φύση. Αυτή την ΕΝΤΥΠΩΣΗ που δεν δίνει τοσο βάση στη λεπτομέρεια αλλά στο σύνολο της εικόνας.

Οι τεχνικές και τα υλικά που χρησιμοποιήσαμε ηταν παστέλ, νερομπογιές, μολύβια, μαρκαδόροι και ξυλομπογιές, είτε σε συνδιασμούς, είτε μεμονωμένα. Επίσης, μάθαμε λέξεις και ορολογία των ζωγράφων αλλα και σχεδιαστικους κανονες. "Κάποια μέρα, ένας από εμάς που δεν είχε μαύρο χρώμα, χρησιμοποίησε το μπλε. Ο ιμπρεσιονισμός είχε γεννηθεί", είπε καποτε ο Πιέρ-Ωγκύστ Ρενουάρ, γάλλος ζωγραφος και περιέγραψε την λεπτότητα του ιμπρεσιονισμού με τον πιο σωστό τρόπο.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μυλωνά Σοφία – Ηρώ, ΠΕ08