Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο, 2011

Οι μαθητές της Β΄ τάξης (σχ. Έτος 2011-2012) επισκέφτηκαν την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2011 το Αρχαιολογικό Μουσείο και παρακολούθησαν το πρόγραμμα με θέμα: «Πουλιά και ζώα στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Ιωαννίνων».

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου και έγινε προσπάθεια εξοικείωσής τους με το χώρο, μέσα από διαλογική συζήτηση και απλές ερωτήσεις. Παράλληλα έκαναν μία εισαγωγή στις έννοιες μουσείο, ειδώλια, πηλός, μέταλλο, κινήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου και γνώρισαν τα ευρήματα που εκτίθενται, κυρίως μικρών πήλινων ομοιωμάτων ζώων και πουλιών, από το ιερό της Δωδώνης και άλλων περιοχών της Ηπείρου.

Στους μαθητές δόθηκε φυλλάδιο με δραστηριότητες που περιλάμβαναν ερωτήσεις, σχετικά με τα εκθέματα, που γνώρισαν στο μουσείο και μετά δημιούργησαν με πλαστελίνη ομοιώματα ζώων που είχαν δει.

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Να αναπτύξουν οι μαθητές την οπτική τους αντίληψη.
  • Να αναπτύξουν τις δημιουργικές του ικανότητες εμπνεόμενοι από τα εκθέματα του μουσείου.
  • Να διαπραγματευτούν συναισθήματα και ιδέες που προκύπτουν από τις δυνατότητες έκφρασης της τέχνης.
  • Να εκτιμήσουν τα δημιουργήματα της αρχαίας Ελλάδας μάσα από τις διάφορες μορφές υλικού πολιτισμού.

Επίσης οι μαθητές ξεναγήθηκαν, από το προσωπικό του μουσείου, στην έκθεση που λειτουργεί στο μουσείο με θέμα: «50 χρόνια Αστερίξ. Ο Γαλάτης ήρωας στην Ήπειρο» και γνώρισαν ευρήματα αγγείων της ρωμαϊκής εποχής (1ος αι. π.Χ.-1ος αι. μ.Χ.) , τα οποία συναντώνται και στο αγαπημένο κόμικς των παιδιών. Έγινε αναφορά στους ήρωες των ιστοριών του Αστερίξ, στον γαλατικό τρόπο ζωής τους (γαστρονομία, καβγάς, φιλία), στις πόλεις τους και στους γείτονές τους.

Στις συνέχεια είδαν τις τριάντα τέσσερις πλάκες σχεδίων που είναι εκτεθειμένες απ' όλα τα τεύχη που έχουν κυκλοφορήσει από το 1959 έως το 2009, κατανεμημένες κατά θέματα. Τέλος φωτογραφήθηκαν με τα σώματα των αγαπημένων τους ηρώων.

Η δασκάλα της τάξης

Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων