To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος. Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Το σχολείο μας συμμετείχε με την μαθήτρια της ΣΤ' τάξης (σχ. έτος 2021-2022) Δήμητρα-Ίριδα Ν., στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2022. To θέμα  του διαγωνισμού ήταν "To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος".

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Ο διαγωνισμός καλύπτει μια ευρεία γκάμα θεματικών όπως είναι ο διαδικτυακός εκφοβισμός (cyberbullying), η διαδικτυακή αποπλάνηση (grooming), η σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά, η ευγενής αλληλεπίδραση, η αποδοχή του διαφορετικού στο διαδίκτυο, το ποιοτικό περιεχόμενο κ.α. Οι μαθητές του δημοτικού προτάθηκαν ελεύθερα να επιλέξουν τη μορφή του υλικού που θα δημιουργήσουν (ζωγραφιά, κολλάζ, παραμύθι, βίντεο διάρκειας το πολύ έως 2 λεπτά, παρουσίαση, κουΐζ, τραγούδι κ.α.).

Μπορείτε να δείτε τους νικητές του διαγωνισμού εδώ. Μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή του Σχολείου μας εδώ.

Ο στόχος για τους μαθητές και τις μαθήτριες είναι:

• Να ενημερωθούν για τα δικαιώματα τους για προστασία στο διαδίκτυο.
  • Να μάθουν πότε πρέπει να χρησιμοποιούν τα διαθέσιμα εργαλεία αυτοπροστασίας (report, block) και να ενθαρρυνθούν να κάνουν χρήση αυτών.
  • Να αναγνωρίζουν τις περιπτώσεις όπου είναι απαραίτητη η συμβουλή ενός έμπιστου ενήλικα.
  • Να προσδιορίσουν τι σημαίνει να έχει κανείς θετική στάση και πώς αυτή εκφράζεται εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να βάλουν θετική ενέργεια στις διαδικτυακές επικοινωνίες τους.
  • Nα αναπτύξουν στο διαδίκτυο αξιακό σύστημα αντίστοιχο με του πραγματικού κόσμου.
  • Να αποκτήσουν ενεργητική στάση σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

Τα μάτια σας δεκατέσσερα

Ο Ευρωπαίος Πολίτης, 2013