Το Σχολείο του Δάσους και η εκπαίδευση του Μικρού Δέντρου, 2023

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' και Γ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Το Σχολείο του Δάσους και η εκπαίδευση του Μικρού Δέντρου», που υλοποιείται από το ΚΕ.ΠΕ.Α Πραμάντων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με ένα Πευκόδασος στα Λάζαινα Ιωαννίνων, να περιηγηθούν στα μονοπάτια του και να παρατηρήσουν το έδαφος, τα φυτά, τα ίχνη των ζώων και τις συνήθειές τους.

Για τη Β' τάξη, η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της φιλαναγνωσίας και της Μελέτης Περιβάλλοντος, ενώ για τη Γ' τάξη, η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων «Για το δάσος δρω, μαθαίνω και δημιουργώ» και της Μελέτης Περιβάλλοντος ώστε οι μαθητές/τριες:

• να κατανοήσουν τις σχέσεις αλληλεπίδρασης των βιοτικών και αβιοτικών παραγόντων που συνιστούν ένα δασικό οικοσύστημα,
  • να αξιολογούν την πολύπλευρη και πολυπαραμετρική προσφορά και τις ωφέλειες του δάσους,
  • να αξιοποιούν υλικά της φύσης για απλές κατασκευές και παιχνίδια,
  • να αναπτύξουν πολλαπλή νοημοσύνη μέσω ποικίλων δραστηριοτήτων στο πεδίο,
  • να καλλιεργήσουν αξίες και να διαμορφώσουν στάσεις και συμπεριφορές απέναντι στην προστασία των δασών.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δασκάλου Βασιλική (δασκάλα Β' τάξης), Δημουλιά Μαρία (δασκάλα Γ' τάξης), Δούλης Μάριος (ΠΕ11)

Κατά την επίσκεψη στο πεδίο οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν σε πολλές δραστηριότητες, όπως:

• Μπήκαν στην κουφάλα ενός μεγάλου πλατάνου, τον αγκάλιασαν και άκουσαν τα μυστικά του.
  • Έκαναν πεζοπορία με τη βοήθεια σκοινιού.
  • Έπαιξαν «Περνώ τον Μισισιπή» και διελκυστίνδα.
  • Έκαναν κούνια χρησιμοποιώντας ένα σκοινί.
  • Έφτιαξαν καλλιτεχνικές δημιουργίες στο έδαφος χρησιμοποιώντας υλικά της φύσης.