20 Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού«Ο κόσμος είναι δανεικός από τα παιδιά μας» λέει μια αφρικάνικη παροιμία.

Όλα τα παιδιά έχουν δικαιώματα που προβλέπονται από νόμους και διεθνείς συμβάσεις. Το σημαντικότερο κείμενο για τα δικαιώματα των παιδιών, είναι η Διεθνής Σύ?βαση για τα Δικαιώ?ατα του Παιδιού που υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989, προσφέροντας ένα νέο ορισμό για την παιδική ηλικία,  βασισμένο στα ανθρώπινα δικαιώματα. Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην υγεία, στην εκπαίδευση, στην ψυχαγωγία, στην έκφραση της γνώμης, στην πληροφόρηση, στην προστασία από διακρίσεις, κακοποίηση, εκμετάλλευση.

Παρόλα αυτά, εκατομμύρια παιδιά εξακολουθούν να υποφέρουν από τη φτώχεια, να στερούνται τη σχολική εκπαίδευση, να ακρωτηριάζονται στους πολέμους και να σκοτώνονται από τον ιό του AIDS και από άλλες ασθένειες.

Οι μαθητές της ΣΤ' τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014), στα πλαίσια του μαθήματος "Αισθητική Αγωγή", ζωγράφισαν για την Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού. Η μαθήτρια της Ε' τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014) Βασιλική Ζ., στα πλαίσια του μαθήματος "Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή", ζωγράφισε για τα Δικαιώματα των Παιδιών.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τσιούρη Ελευθερία

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ζάρρα-Φλούδα Μαρία