Actionaid

Οι μαθητές της Ε΄ Τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014) αφιέρωσαν μία ώρα από το μάθημα της Μουσικής για να συζητήσουν στην τάξη τη θεματική της ActionAid, η οποία αφορούσε τις ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση όλων των παιδιών του κόσμου, όσο διαφορετικά και αν είναι αυτά... Έτσι, λοιπόν, φτιάξαν τη δική τους χάρτινη και ανθρώπινη αλυσίδα για να στείλουν το μήνυμα της διαφορετικότητας και της ισότητας ευκαιριών.

Όλοι Ίσοι, Όλοι Διαφορετικοί

"Στείλε Όλους τους Φίλους μου Σχολείο!"

"Tα Άτομα με Αναπηρία δεν αποκλείονται από το γενικό εκπαιδευτικό σύστημα λόγω της αναπηρίας, και τα παιδιά με αναπηρία δεν αποκλείονται από τη δωρεάν και υποχρεωτική πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ή τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, λόγω της αναπηρίας,
Τα Άτομα με Αναπηρία μπορούν να έχουν πρόσβαση σε μια ενταξιακή, ποιοτική και δωρεάν πρωτοβάθμια εκπαίδευση και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σε ίση βάση με τους άλλους, στις κοινότητες στις οποίες ζουν "(Απόσπασμα από τη Σύμβαση για τα Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία, 2008)
actionaid - Βεβαίωση Συμμετοχής

Το ημερολόγιο μιας εκστρατείας