Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και την Κύπρο. Στο χτες, στο σήμερα, στο αύριο

Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και την Κύπρο.
Στο χτες, στο σήμερα, στο αύριο
(Δίκτυο Συνεργατικών Σχολείων)

Α' τάξη

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δασκάλου Βασιλική, ΠΕ70

Το σχολικό έτος 2020-2021 το Δημοτικό Σχολείο Άρνισσας-Πέλλας, απευθύνθηκε με μία πρόταση για συνεργασία σε δημοτικά σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου με στόχο την παρουσίαση, από τους μαθητές, του τόπου τους. Οι δραστηριότητες των σχολείων του δικτύου αποτυπώθηκαν εδώ. Το σχολικό έτος 2021-2022 το ταξίδι συνεχίστηκε. Είκοσι τρία σχολεία συμμετείχαν στο δίκτυο και οι δραστηριότητες αποτυπώθηκαν εδώ

Την τρέχουσα σχολική χρονιά 2022 – 2023, ανοίγουμε πανιά για νέες συνεργασίες στην Ελλάδα, την Κύπρο, αλλά και με ελληνικά σχολεία που βρίσκονται στις πέντε ηπείρους. Διατηρούμε την υπέροχη ομάδα με την οποία ήδη έχουμε αναπτύξει στενούς δεσμούς συνεργασίας και κεντρικό θέμα τη γνωριμία του τόπου μας μέσα από πολιτιστικές και περιβαλλοντικές διαδρομές, που θα προταθούν. Τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι ποικίλα και ο τρόπος παρουσίασης και συνεργασίας θα συναποφασιστεί από τα σχολεία που θα συμμετέχουν. Επιλογές υποθεμάτων (κάστρα – υγρότοποι – έθιμα – προϊόντα κ.ά.), θα προκύψουν από τις προτάσεις των σχολείων.