Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Σχηματοποιήματα

Το ταξίδι των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης στον Όμιλο Δημιουργικής Γραφής έφτασε στο τέλος του. Με πολλή χαρά αλλά και αγωνία σας παρουσιάζουμε τα σχηματοποιήματα που φιλοτέχνησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες με θέματα εμπνευσμένα από το καλοκαίρι και τις ομορφιές του.

Τα σχηματοποιήματα δεν έχουν σημεία στίξης, ούτε είναι γραμμένα σε στίχους. Μπορούν να διαβαστούν με πολλούς τρόπους. Διαβάστε τα λοιπόν με όποιον τρόπο εσείς προτιμάτε κι εμείς σας ευχόμαστε: ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

Χαϊκού

Στο πλαίσιο του Ομίλου της Δημιουργικής Γραφής, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης του σχολείου μας γνώρισαν την τεχνική της γραφής ποιημάτων «Χαϊκού», εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους.

Το χαϊκού είναι η πιο σύντομη μορφή ποίησης στον κόσμο. Πρωτοεμφανίστηκε στην Ιαπωνία τον 16ο αιώνα κι έφτασε στην Ευρώπη στις αρχές του 20ου αιώνα. Αποτελείται συνολικά από 17 συλλαβές, χωρισμένες σε 3 στίχους των 5, 7, 5 συλλαβών. Έχει ως θέμα τη φύση και τις εποχές του χρόνου. Εισηγητής των χαϊκού στην Ελλάδα θεωρείται ο Γεώργιος Σεφέρης με τη συλλογή του «Δεκαέξι χαϊκού»

Λίμερικ

Στο πλαίσιο του Ομίλου της Δημιουργικής Γραφής, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με την τεχνική της γραφής ποιημάτων "Λίμερικ" και αντλώντας έμπνευση από αυτό το σύντομο και χιουμοριστικό είδος ποίησης επιχείρησαν να γράψουν τα δικά τους "Λίμερικ".