Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/glasses υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Δραστηριότητες Δημιουργικής Έκφρασης

• Φοράω πράσινα γυαλιά: Για την παγκόσμια μέρα Περιβάλλοντος οι μαθητές είχαν την ιδέα να φτιάξουν μία αφίσα και ένα βιντεάκι.  Φτιάξαμε πράσινα γυαλιά από κανσόν, τα φορέσαμε και «είδαμε τον κόσμο διαφορετικά»! Κάθε μαθητής, φορώντας τα γυαλιά που έφτιαξε, διατύπωνε το δικό του  σύνθημα ? μήνυμα για το περιβάλλον. Μερικά από τα μηνύματα ήταν:

«Ουάου όλα πρασίνισαν!», «Βλέπω τον κόσμο με άλλο μάτι», «Η φύση δεν είναι σκουπίδι ας την προστατέψουμε», «Το να βλέπεις μόνο πράσινα δεν αρκεί», «Η φύση είναι στα μάτια μου», «Η φύση μας ανήκει της ανήκουμε και εμείς», «Δείτε τον κόσμο πράσινο και χωρίς να φοράτε πράσινα γυαλιά», «Δείτε τη Φύση με άλλο μάτι».

{gallery cols=4}mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/glasses{/gallery}

• Δημιουργία καρτών και τραγουδιού: Εκτός από την ιδέα με τα πράσινα γυαλιά φτιάχτηκαν και κάρτες για την Παγκόσμια μέρα του περιβάλλοντος καθώς και ένα τραγούδι ? ποίημα που προέκυψε καταγράφοντας τυχαίες λέξεις για το περιβάλλον (ιδεοθύελλα). Οι μαθητές το μελοποίησαν με ρυθμό και μελωδία δικής τους έμπνευσης, και το τραγουδούσαν στα διαλείμματα στους άλλους μαθητές, κεντρίζοντας την προσοχή τους.

{gallery cols=5}mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/kartes{/gallery}

{gallery cols=2}mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/lyrics{/gallery}