μενού
colors

ygeia

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα
11 Μαρτίου 2020

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ

Τηλ. 2105212000 www.eody.gov.gr

Volunteer

Δράση κοινωνικής αλληλεγγύης από το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο ΖΠΑ Ιωαννίνων
«Προσφέρω – νοιάζομαι»

Αναδεικνύοντας την αξία του εθελοντισμού και την ανιδιοτέλεια της κοινωνικής προσφοράς, οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας συγκεντρώνουν τρόφιμα και είδη υγιεινής για τη Ιερά Μονή Παναγίας Ντουραχάνης. Η συγκέντρωση των ειδών γίνεται στο χώρο του Σχολείου από 2 έως και 18 Δεκεμβρίου. Η παράδοσή τους θα πραγματοποιηθεί από τους μαθητές/τριες στις 23 Δεκεμβρίου. Ευελπιστούμε στην ανταπόκρισή σας.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός δράσης: Άννα-Μαρία Μπούμπα

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Μαρία Ζάρρα-Φλούδα

follow green

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους γονείς της Α’ Τάξης και να υπενθυμίσουμε σε όλους τους υπόλοιπους ότι το σχολείο μας συμμετέχει στο ολοκληρωμένο και καινοτόμο πρόγραμμα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης Followgreen με επιβράβευση των πολιτών και μαθητών του Δήμου μας.

Με επίσκεψη στην ιστοσελίδα https://www.followgreen.gr/ioannina μπορείτε να δημιουργήσετε τον προσωπικό σας λογαριασμό online, δηλώνοντας το όνομά σας & και τα στοιχεία κατοικίας σας, προκειμένου να συγκεντρώσετε πόντους επιβράβευσης παίζοντας με quiz, βλέποντας video και διαβάζοντας εκπαιδευτικά και ενημερωτικά άρθρα σχετικά με την ανακύκλωση.

Τους πόντους αυτούς τους δωρίζετε στο σχολείο μας, επιβραβεύοντας την προσπάθεια των μαθητών μας για ανακύκλωση και ενισχύοντας έτσι την ευγενή τους άμιλλα με τους συμμαθητές τους άλλων σχολείων στο πλαίσιο σχολικών μαθητικών διαγωνισμών.

Ξεκινήστε τώρα, λοιπόν! Δημιουργήστε τον πράσινο λογαριασμό σας, ενημερωθείτε με τα παιδιά σας, παίξτε και κερδίστε πόντους για να έχει το σχολείο μας θετικό πρόσημο στο οικολογικό του αποτύπωμα!

Καλή Σχολική Χρονιά

Αγαπητοί γονείς,

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική διδακτική χρονιά γεμάτη υγεία και σας κάνουμε γνωστό ότι ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί για όλες τις σχολικές μονάδες του συγκροτήματος την Τετάρτη 11/9/2019 στις 8:45 στον αύλειο χώρο της Ακαδημίας.

Την ίδια μέρα θα μοιραστούν τα βιβλία και τα σημειώματα για τα σχολικά αντικείμενα που θα χρησιμοποιήσει ο κάθε μαθητής.

Καλή συνεργασία!

Η Διεύθυνση του Σχολείου

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΠΟΠΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
1ου ΚΑΙ 2ου ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ
ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κάνουμε γνωστό ότι στα Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία Ιωαννίνων, υπάρχουν για το σχολικό έτος 2019 - 2020, οι παρακάτω κενές θέσεις μαθητών ανά τάξη:

1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

• Μία (1) θέση στη Β΄ τάξη.
  • Μία (1) θέση στη Γ' τάξη.
  • Μία (1) θέση στη Δ' τάξη.

2ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

• Μία (1) θέση στη ΣΤ΄ τάξη.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση στη Διεύθυνση του 1ου ή 2ου Πειραματικού, από 02 έως 05/09/2019. Η κλήρωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019 (αίθουσα Α' τάξης - 2ο Πειραματικό  & ώρα 10.00 π.μ.).

Ο Πρόεδρος του ΕΠ.Ε.Σ
Φύκαρης Ιωάννης