Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/poster υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Κάδος ΚομποστοποίησηςΈγινε μελέτη και διερεύνηση της βασικής ορολογίας και των οδηγιών χρήσης του κομποστοποιητή, καθώς και χαρτογράφηση εννοιών.

Το λεξικό δεν είναι ολοκληρωμένο. Στόχος μας είναι να μείνει στο αρχείο του σχολείου και να συνεχιστεί και τις επόμενες χρονιές εμπλουτίζοντας τις έννοιες.

Ευρετήριο βασικών περιβαλλοντικών όρων

• Δόθηκε φάκελος στους μαθητές με πληροφορίες για τα θέματα που έπρεπε να διερευνήσουν. Στόχος μας ήταν η δημιουργία πόστερ, ώστε να ενημερώσουμε τους υπόλοιπους μαθητές της σχολικής μονάδας για τη λειτουργία του κομποστοποιητή. Ο φάκελος περιείχε στοιχεία για τα υλικά που κομποστοποιούνται, τα οφέλη και τη διαδικασία της κομποστοποίησης, καθώς και τις οδηγίες χρήσης του κομποστοποιητή:
    τι είναι η κομποστοποίηση
    ? κομποστοποιήσιμα απορρίμματα
    ? οδηγίες χρήσης του κομποστοποιητή (οι οδηγίες δόθηκαν από τον Δήμο Ιωαννιτών)

{gallery rows=2}mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/poster{/gallery}

• Αφού οι μαθητές γνώριζαν αρκετά για το θέμα της κομποστοποίησης, ανέλαβαν την ευθύνη  του κάδου κομποστοποίησης, και άρχισαν να τον γεμίζουν ? φέρνοντας κάποιες φορές και από το σπίτι τους υπολείμματα που έπρεπε να καταλήξουν σε απορρίμματα ? εφαρμόζοντας τη διαλογή των υλικών στην πηγή. Ταυτόχρονα ανέλαβαν να ενημερώνουν την ώρα των διαλειμμάτων και τους υπόλοιπους μαθητές για το τι επιτρέπεται και τι όχι να ρίχνουν στον κάδο κομποστοποίησης.

{gallery cols=4}mysite/programs/environmental/2013-2014/compost/kados{/gallery}