1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων

Tο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων υλοποιεί Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών, το οποίο δίνει τη δυνατότητα σε φοιτητές των τελευταίων ετών των συμμετεχόντων Τμημάτων να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση σε φορείς του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. H Πράξη "Πρακτική Άσκηση Φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων" χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από το Εθνικό Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, μέσω του Ε.Π. «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013.

• Στόχος της Πρακτικής Άσκησης είναι να δώσει τη δυνατότητα στους φοιτητές να έρθουν σε επαφή με το χώρο της εργασίας, να συνδέσουν τις θεωρητικές τους γνώσεις με την επαγγελματική πρακτική, να αναπτύξουν επαγγελματικές δεξιότητες, να ανακαλύψουν το εργασιακό περιβάλλον και να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία.

Στο πλαίσιο αυτό, με έγκριση από τη Διευθύνση Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘ, δίνεται η δυνατότητα σε φοιτητές των Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων να πραγματοποιήσουν την Πρακτική τους Άσκηση στη σχολική μονάδα του 1ου Π.Π. Σχολείου Ιωαννίνων.

Η πρακτική άσκηση των φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων διαρκεί δύο μήνες πλήρους σχολικού ωραρίου και προσφέρεται κατά τα δίμηνα Οκτώβριος-Νοέμβριος και Μάρτιος-Απρίλιος του κάθε σχολικού (και ακαδημαϊκού) έτους. Στοχεύει στην εμπλοκή των φοιτητών σε όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων της σχολικής μονάδας, με έμφαση στις διδακτικές δραστηριότητες της ειδικότητας τους.Η πρακτική άσκηση πραγματοποιείται υπό την εποπτεία εκπαιδευτικού της σχολικής μονάδας με κατάλληλη ειδικότητα.

• Στόχος της εποπτείας είναι να εξασφαλίσει την καθημερινή συνεργασία του φοιτητή με έναν έμπειρο επαγγελματία ο οποίος σταδιακά τον εμπλέκει σε δραστηριότητες, τον καθοδηγεί, τον συμβουλεύει και αξιολογεί την πρακτική του άσκηση. Η πρακτική άσκηση στα δημόσια σχολεία, πέρα από τις σημαντικές εμπειρίες που αναμένεται να παράσχει στους φοιτητές, αποτελεί και μια ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς να συνεργαστούν με νέους ανθρώπους που ενδιαφέρονται να εργαστούν και να προσφέρουν στην εκπαίδευση, να μοιραστούν την πολύτιμη εκπαιδευτική τους εμπειρία μαζί τους, να αναστοχαστούν πάνω στις καθημερινές εκπαιδευτικές τους πρακτικές και να δείξουν με έναν ακόμη τρόπο τη διάθεση για προσφορά.

Περισσότερες πληροφορίες στο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης - Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.